SON DAKİKA

CİHATÇI TERÖRİSTİN TÜRKİYE BAĞLANTILARI

Fransa’da tutuklanan, Suriye’deki en acımasız cihatçı gruplardan Jaish al-Islam’ın sözcüsü Majdi Mustafa Nameh’in Türkiye bağlantıları akılları karıştırdı. “İslam Alloush” adıyla bilinen Nameh’in İstanbul Aydın Üniversitesi’nde okuduğunu ortaya çıkaran İYİ Parti GİK Üyesi İlay Aksoy, karanlıkta kalan noktaların peşine düştü. Rektör Yardımcısı ile görüşen Aksoy, “yabancı öğrencilerden kayıt için istenen belgeleri” sordu. Aksoy, 40 bin öğrencinin hayatının tehlikeye atıldığını ileri sürdü.

Bu haber 09 Şubat 2020 - 17:39 'de eklendi.
SONKALEİZMİR’in özel haberine göre; Suriye’deki en acımasız cihatçı gruplardan Jaish al-Islam’ın (Ceyşul İslam) sözcüsü Majdi Mustafa Nameh, geçen hafta, Fransa’nın Marsilya kentinde, cinayet, işkence, savaş suçları ve adam kaçırma gibi suçlardan tutuklandı. “İslam Alloush” adıyla bilinen Nameh’in 2014-2019 yılları arasında, kampüsü Küçükçekmece’de bulunan İstanbul Aydın Üniversitesi’nde okuması şok etkisi yarattı. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden geçen yıl mezun olan cihatçı teröristin, AB destekli öğrenci değişim programı olan Erasmus kapsamında Türkiye’den Fransa’ya gittiğini ortaya çıkaran İYİ Parti Yabancı Göçlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve GİK Üyesi İlay Aksoy, karanlıkta kalan noktaların peşine düştü.

FATİH’TE ADRES GÖSTERİP HABER AJANSI KURMUŞ!

Terörisin örgütteki yoğun faaliyetlerinin ardından geldiği İstanbul’da üniversiteye kaydını yaptırıp, Fatih’i adres göstererek “majdinema” adıyla bir haber ajansı ve “Toran Center” adıyla sözde düşünce kuruluşu kurduğuna dikkat çeken Aksoy, sığınmacılarla ilgili de çeşitli paneller düzenlediği bilgisini verdi. İlay Aksoy, içinde belge ve bilgilerin bulunduğu, terörist Nameh’e ilişkin hazırladığı dosyayı ise önceki gün İstanbul Aydın Üniversitesi’ne götürdü. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hakkı Aydın ile görüşen ve bir öğrenci velisi gibi endişelerini dile getiren Aksoy, “Yabancıları kayıt yaparken kimlikler sorgulanmıyor mu? GBT’lerine bakılmıyor mu? Ne tür belgeler isteniyor?”diye sordu.

ÜNİVERSİTE AÇIKLADI: HANGİ BELGELER İSTENİYOR?

Rektör Yardımcısı Aydın’ın “Yabancıları kayıt yaparken, tamamı orjinal, tercüme edilmiş ve noter onaylı lise diploması, lise transkiripi ve pasaportun gerekli sayfalarını istiyoruz. Ayrıca, bunların, kendisinin okul belgeleri ve diplomalarının bulunduğu ülkenin Türkiye büyükelçisi tarafından da bir nüshasının damgalanması gerekiyor. Veya bu kişiye Milli Eğitim Bakanlığı’nca denklik verilmesi şartı var. Biz tüm bu belgeleri İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel  Müdürlüğü’ne teslim ediyoruz. Bu işlem yaklaşık 2-3 ay sürüyor. Göç İdaresi tüm kimlikleri ve güvenlik taramalarını gerçekleştiriyor. Ve bize ‘olur’ veriyor. Çok nadiren ret geliyor” dediğini aktaran İYİ Partili İlay Aksoy, teröristin geçmiş eğitimine ilişkin hangi bilgi ve belgenin denklik kabul edildiğine ilişkin sorusuna ise yanıt alamadığını dile getirdi.

40 BİN ÖĞRENCİNİN HAYATINI TEHLİKEYE ATTILAR

İlay Aksoy, SONKALEİZMİR’e yaptığı değerlendirmede ise cihatçı teröriste ilişkin çarpıcı soruları gündeme getirdi. Nameh’in azılı bir terörist olduğunu, en etkili tutuklanma nedenlerinden birinin ‘işkence’ ve ‘cinayet’in yanı sıra ‘çocukları alıkoyup örgüte asker kazandırmak’ olduğunu vurgulayan Aksoy, “Nasıl bu kadar denetimsizlik ve güvenlik zaafiyeti olabilir? Hakkında korkunç suçlamalar olan bu adam 4 yıl boyunca benim çocuğumla da okuyabilirdi. Oradaki 40 bin öğrencinin hayatını tehlikeye attılar” dedi.

EMNİYET’E 10 DAKİKA MESAFEDE…

Aksoy, şu soruları yöneltti:*Bu kişinin GBT’si nasıl kontrol edilmez? *Yahut edildiyse, Göç İdaresi bir terörist için üniversiteye nasıl ‘olur’ verir? *Milli Eğitim Bakanlığı, bu kişi için nasıl denklik vermiştir? *Bu denklik diploması Geçici Suriye Ordusu’nun verdiği diploma mıdır? *Suriye’den ülkeye giren yabancıların sicilleri neye göre kontrol ediliyor? *Fransız polisi ve hükümeti bu kişi hakkında nasıl bu kadar sağlam istihbarata sahip olabiliyor da Türkiye hiçbir şeyden haberdar olmuyor? *Bu kişi, Aydın Üniversitesi kanalı ile Erasmus’a nasıl başvurabiliyor? *Bu başvuru belgelerini kimler inceliyor? *Cihatçı bir terör örgütünün tescilli şekilde sözcüsü olan bu kişi Türkiye’ye hangi belgelerle girmiştir? *4 yıl boyunca bu kişiye kim ikamet izni vermiştir? *Bu kişinin Fatih Cankurtaran’da gözüken adresi, İstanbul Emniyeti’ne yürüyüşle sadece 10 dakikadır? *Polisin bu kişiden nasıl hiç haberi olmadı? Şayet bu kişiyle ilgili bir kimlik ve sicil taraması yapıldıysa istihbaratlar nereden alınmıştır?

BU DEVLET KURUMLARI NE ZAMAN İŞ YAPACAK?

Kendisini “terör uzmanı” olarak tanıtan, terörist Nameh’e ilişkin korkunç suçlamaların olduğu Fransa’daki mahkemenin başladığını ve Suriye’deki işlenen savaş suçlarının derinlemesine ele alınacağını aktaran Aksoy, “Nameh ve benzer kişilerin Türkiye ile bağlantıları sürekli gündeme getirilecek. Türkiye çok zor durumda kalacak. Göç idaresi, Milli Eğitim ve İçişleri bakanlıkları bunun hesabını vermeli. Ama hiçbirinden ses çıkmıyor. Ben hazırladığım bilgi belge ve bilgilerden oluşan dosyayı gidip Emniyet’e de sunacağım. Ülke o hale geldi ki artık, bizim gibi sade vatandaşlara kaldı bu iş. Ben bugün, işimi gücümü bırakıp 50 kilometre gittim. Üniversite ile görüştüm. Bu devlet kurumları ne zaman işlerini yapacak” diye konuştu.

5 BİN YABANCI ÖĞRENCİ VAR

Öte yandan, İstanbul Aydın Üniversitesi’nde 5 bin yabancı öğrenci bulunduğu öğrenildi. 40 bine yakın toplam öğrenci mevcudu bulunan üniversitenin yüzde 12’sinin yabancı uyruklu öğrencilerden oluşması dikkat çekti. Yabancı öğrenciler için belirlenen yıllık öğrenim tutarlarının ise bölümüne göre 2 bin 500 dolar ile 17 bin 500 dolar arasında değiştiği görüldü.

İşte o broşür:

Kaynak: SONKALEİZMİR

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!