SON DAKİKA

CHP’li Yarkadaş, AKP’deki krizi BirGün’e anlattı: Üç

Kadir Topbaş’ın ardından AKP’li Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş de dün istifa etti. AKP’li belediyelerde büyük sorunlar

Bu haber 03 Ekim 2017 - 9:14 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

CAN UĞUR [email protected] @canugur1987

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifası tartışılırken dün de AKP’li Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş istifa etti. Partide sular durulmazken FETÖ bağlantısından teşkilatta sorun yaratmasına kadar farklı konular sebebiyle birçok yerel yönetim temsilcisinin istifa edeceği iddia ediliyor. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘metal yorgunluğu’ diye tanımladığı ve teşkilatta eleştirilen isimlere ‘el çektirme’ olarak işleyen sürecin nasıl devam edeceği tam olarak bilinmiyor. Ancak benzer durumda olan isimlerin yerel yönetim seçimlerine kadar görevlerinden el çektirilmesi ise kulislerde fısıltı düzeyinde konuşulan konular arasından çoktan çıkmış durumda.

‘Damat’ sorunu
İstifaların temelini ‘FETÖ’yle ilişki iddiası’ oluşturuyor. Topbaş’ın damadı FETÖ’den tutuklanırken Keleş’in damadının da durumu benzer. Keleş’in damadı Emre Kurt’un tutukluğuna yapılan itiraz da reddedildi.

Mehmet Keleş bu ilişkisiyle beraber kamuoyunda ‘Passat Mehmet’ diye biliniyor. Kentin ihtiyaçlarına çözüm bulmak yerine makam arabasının markasını sorun edinen Keleş, lüks marka araçlara binmesini bir basın toplantısıyla savunmuştu. Keleş söz konusu toplantıda “Diğer belediye başkanları Audi’ye binerken ben neden Passat’a bineceğim, Düzce Belediyesi’ni böyle mi temsil edeceğim” diye savunmuştu kendisini. Başkan Keleş’in, aralarında amcası, gelini ve yeğenlerinin bulunduğu 9 akrabasını belediyede üst düzey görevlerde çalıştırdığı da daha önce gündeme gelmiş, Keleş iddialara “Benden önce atandılar, bazıları akraban da değil” diyerek karşılık vermişti.

Krize dönüşüyor
Kadir Topbaş’ın istifasını ilk duyuran isimlerden olan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş BirGün’e çarpıcı açıklamalarda bulundu. Partide yaşanan krizin sanılandan fazla olduğuna dikkat çeken Yarkadaş “En az 3 büyük belediye başkanının istifası gündemde; 2000 belediye meclis üyesi de araştırılıyor” dedi. Çarpıcı veriler sunan Yarkadaş AKP’liler arasında rant kavgasının da kızıştığına değinirken “Pastandan pay almak isteyen AKP’liler arasındaki gerginlikler giderek krize dönüşüyor” yorumunda bulundu.

İstanbul’da 16 belediye!
Yarkadaş şöyle devam etti: ”3’ü Büyükşehir olmak üzere, 49 belediye başkanı daha topun ağzında. AKP Genel Merkezi, İstanbul’daki AKP’li 16 belediye başkanının malvarlığı ve ilişkilerini masaya yatırdı. Topbaş’la başlayan dalga, İstanbul’u da vuracak. AKP’de FETÖ paranoyası yaşanıyor. Herkes birbirinden kuşkulanıyor. Seçime kadar iki bine yakın meclis üyesinden de kurtulmaya çalışıyorlar.”

Başkanın oğlu
Önemli bir büyükşehir belediye başkanının oğlunun tüm ticari ilişkilerinin de mercek altına alındığını belirten Yarkadaş, “Kaçakçılık ve Organize Şube’nin çok önemli bulgular elde ettiği konuşuluyor. Her an düğmeye basıp koltuğunu elinden alabilirler” ifadesini de kullandı. AKP’deki istifa dalgasının süreceğini belirten CHP’li vekil, “Gerçek bir soruşturma süreci yürüse, AKP’li yöneticilerin yüzde yetmişinin savcıya ifade vermesi gerekir” dedi. Açıklamalarının AKP’nin kurullarında konuşulduğuna değinen Yarkadaş, Konya, Kayseri gibi AKP’nin güçlü olduğu yerlerde ciddi sorunlar yaşandığına değindi: ”Bu söylediklerimin tamamı, AKP MKYK’da konuşuldu. Hiçbir AKP yöneticisi söylediklerimi yalanlayamaz.”

Sadece Konya değil
Yarkadaş açıklamarına şöyle devam etti: “AKP’de şu an büyük bir Konya gerilimi yaşamıyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı’nın kayın biraderi Konyaspor Başkanı gözaltına alındı bırakıldı. Şimdi ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar. Konyaspor Başkanı’nın gözaltına alınması da serbest kalması da dert haline geldi. Tutuklasalar dert; serbest kalsa ayrı bir dert…”

Kayseri de var
“Tabii bir de Kayseri sıkıntısı var. Eski başkan, şu an Çevre Bakanı… Tüm AKP’li belediye başkanlarını bypass edip imar izni veriyor istediği herkese. Özhaseki kaç binlik ve kaç beş binlik plana imza attığını açıklayamıyor. Bunu Meclis’te soru önergesi haline de getirdim. Esas imar rantı bakanlığa taşındı. AKP’li belediye başkanları bu durumdan çok şikâyetçi. Kısacası AKP kaynayan kazan. AKP Türkiye’ye yük haline gelmiş durumda.”

***

‘Yaptığım hizmetler ortada’
Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş istifası ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Uzun yıllardan beri Düzce’ye ve Düzceli hemşerilerime en güzel hizmetleri verebilmek için çalıştım. Yaptığım hizmetler ortadadır. Ne yazık ki, biz Düzce’ye ve Düzcelilere hizmet etmek için gece gündüz çalışırken, birileri de beni ve benim üzerimden gönül verdiğim partimi yıpratmak için her türlü yalan, dedikodu ve iftiraları üretmekle meşgul oldular. Şahsım ve yakınlarımla ilgili yürütülen bu çirkin kampanyanın partime ve kutsal davamıza daha fazla zarar vermemesi için, büyük bir heyecan ve istekle yürütmekte olduğum Belediye Başkanlığı görevimden istifa ediyorum. Bilinmesini isterim ki; şahsıma, aileme, Düzce’mize, partimize ve davamıza zarar veren bu çirkin iftira ve karalama kampanyalarını yürütenlerle hem hukuk önünde, hem de mahşer gününde hesaplaşacağım. Yine bilinmesini isterim ki, bu günden sonra canımdan aziz bildiğim ve gönülden bağlı olduğum yüce davama ve partime bağlılığım hangi düzeyde olursa olsun, her zamankinden daha üst seviyede artarak devam edecektir. Saygıdeğer dava kardeşlerime, mesai arkadaşlarıma, meclis üyelerimize ve sevgili Düzce halkına sonsuz sevgi ve saygılarımla.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!