SON DAKİKA

CHP’li Tüm: Ülkenin yönetim şekli OHAL olarak değiştirildi

OHAL’in uzatılmasına tepkiler artarak devam ediyor. CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, TBMM’de

Bu haber 11 Ocak 2018 - 12:11 'de eklendi. 61

OHAL’in uzatılmasına tepkiler artarak devam ediyor. CHP Balıkesir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Mehmet Tüm, TBMM’de gerçekleştirdiği basın toplantısında OHAL’in 6. kez uzatılmasına sert tepki gösterdi.

OHAL’i uzatmanın altında ‘hırsızlıkların ve haksızlıkların üzerini örtme çabası’ olduğunu kaydeden CHP’li Tüm, açıklamasında şunları söyledi:

“Bakanlar Kurulu, yeni yılın ilk icraatı olarak OHAL’i 6. kez uzatma kararı aldı. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, OHAL’i en fazla bir buçuk ayda bitireceklerini belirtmişti ancak görünen o ki, iktidar seçimlere kadar ülkeyi OHAL’le yönetmeyi düşünüyor. Bu durum, AKP’nin Meclis’ten, milli iradeden, halktan korktuğunun en açık göstergesidir. OHAL altında yapılacak bütün seçimler, 16 Nisan’da da olduğu gibi gayrimeşru ve sonuçları şaibeli olacaktır. OHAL kalkmadan ülkemize demokrasinin gelmesi mümkün değildir.”

“ÜLKENİN YÖNETİM ŞEKLİ OHAL OLARAK DEĞİŞTİRİLDİ”

“OHAL Kanununda çok açık bir şekilde ‘sadece olağanüstü hâlin gerekli kıldığı’ konularda Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarılabilir demektir, ancak bugün Şeker Kurumu’nun kapatılmasından sebzeÜ fiyatlarına kadar her şeyin KHK ile belirlendiği bir ülkede yaşıyoruz. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘OHAL seni etkiliyor mu, etkilemiyorsa niye karşı çıkıyorsun’ demişti ama bugün KHK’ye bir madde eklenerek hayatın her alanında istenen değişiklik yapılabiliyor. Üstelik bu kararlara hiçbir şekilde itiraz edilemiyor, bunlara hak arama yolları tümden kapatılıyor. Tüm bu tabloya bakıldığında, ülkenin yönetim şeklinin OHAL olarak değiştirildiğini görüyoruz.”

” OHAL’LE SARAY İRADESİ, HALK İRADESİNİN ÖNÜNE ALINDI”

“OHAL demokrasinin iflasıdır, çöküş ilanıdır. Saray iradesinin halk iradesinin önüne alınmasıdır. OHAL haksızlıkların ve hırsızlıkların üzerini örtme çabasıdır. Terör nedeniyle ilan edilen OHAL’in terörle, FETÖ’yle hiçbir ilgisi yoktur. Amaç ekonomik ve siyasi kriz içinde toplumu baskı ve korkuyla yönetmeye çalışmaktır. Özellikle son KHK, Saray’ın seçimleri kaybetmesi ve hile yapması durumunda, haklarını arayacak vatandaşlara gözdağı verme çabasıdır. Biz, CHP olarak, tüm bu sindirme politikalarına karşı duracağız.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın