SON DAKİKA

CHP’li Tanrıkulu’ndan polis panzerinin ezdiği çocuk hakkında

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, Okmeydanı’nda polis panzerinin ezdiği 8 yaşındaki Suriyeli Raşit Oso isimli çocuk hakkında Meclis’e

Bu haber 04 Ağustos 2017 - 16:13 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İstanbul Okmeydanı’nda sokakta oynarken polis panzerinin ezdiği 8 yaşındaki Suriyeli Raşit Oso isimli çocuğun ölümünü Meclis gündemine taşıdı.

Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde “Akrep tipi zırhlı polis aracı 1 Ağustos günü gündüz saatlerinde İstanbul Okmeydanı Seyhan Sokakta Raşit Oso (8) adlı Suriyeli bir çocuğa çarpmıştır. Polisler, çevrede bulunanların müdahalesine fırsat vermeden çocuğu ‘hastaneye götürecekleri’ gerekçesiyle araca alarak olay yerinden ayrılmışlardır.” dedi.

Daha sonra vatandaşların 155 Polis İhbar Hattını araması üzerine olay yerine gelen polisler ise “tutanak tutulması” yönündeki isteğe “Türk polisi adildir. O akrepteki polisler zaten tutanağı tutmuşlardır. Ekip göndermeye gerek yok” karşılığı vererek ayrıldıklarını belirten Tanrıkulu soru önergesinde şunları belirtti:

Okmeydanı SSK Hastanesi’ne götürülen Raşit Oso’nun öldüğü açıklanmıştır.

Bu arada kazadan sonra Oso ailesinin evine giden polislerin evdeki tüm telefonları ve Raşid Oso’nun fotoğraflarına el koyduğu öğrenilmiştir.

2 Ağustos 2017 tarihinde Feriköy Hasan Zeynep Camisi’ni abluka altına alan polisler, cenaze törenine Raşit Oso’nun akrabaları dışında kimsenin katılmasına izin vermemiştir.

Bu bağlamda;

1. Akrep aracını kullanan polislerin, sokak aralarında insanların hayatını tehlikeye atarak hız yapmasının gerekçesi nedir?

2. Akrep aracındaki polisler hakkında adli ve idari soruşturma açılmış mıdır ya da açılacak mıdır? Açılmışsa, güncel akıbeti nedir?

Atatürk'ün Katilleri

3. Tutanak için vakit kaybedilmeden Raşit Oso’nun hızla hastaneye yetiştirilmesi gerektiği kabul edilse bile, daha sonra olay yerine gelen polisler neden tutanak tutmamıştır?

4. Raşit Oso’yu hastaneye götüren polisler tutanak tutmuş mudur? Tutanağın içeriği nedir? Tutanak tutulmamışsa, gerekçesi nedir?

5. Raşit Oso hastanede mi ölmüştür, hastaneye ölü olarak mı getirilmiştir?

6. Polisler hangi gerekçeyle Oso Ailesinin evindeki telefonlara ve fotoğraflara el koymuştur? Bu uygulamaya ilişkin Mahkemeden ya da Savcılıktan bir emir var mıdır? El koymaya ilişkin tutanağın tam içeriği ve tarihi nedir?

7. Raşit Oso’nun cenazesine katılım hangi gerekçeyle engellenmiştir?

8. 2010 – 2017 yılları arasında yıllar bazında 2 Ağustos tarihi itibariyle Türkiye genelinde illere göre polis ve jandarma araçlarının neden olduğu ölümlü ve yaralanmalı kazaların dökümü nedir? Bu tür kazalarda yaralananlar ve ölenler kimlerdir, yaşadıkları şehirlerin hangileridir? Yaşanan ölümlü ve yaralanmalı kazalarda kaç polis ve jandarma hakkında ne tür yasal işlemler yapılmıştır?

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

    Parlamento Haber | Korku yok!