SON DAKİKA

CHP’li Şeker: Kanlı Pazar döneminde Kahraman MTTB Başkanıydı

CHP’li Şeker, “TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı’ndan gelen yanıtın aksine, Kanlı Pazar’ın yaşandığı 16 Şubat

Bu haber 22 Kasım 2017 - 16:50 'de eklendi.

BirGün/Ankara

CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Meclis Başkanlığı Seçiminde, “Kanlı Pazar” hatırlatmasında bulundu. Bununla ilgili TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı’ndan gelen yazılı açıklamaya, basın toplantısı ile yanıt verdi.

CHP’li Milletvekilleri Orhan Sarıbal, Mustafa Hüsnü Bozkurt, Niyazi Nefi Kara ve Bülent Öz’ün de katıldığı basın toplantısında konuşan Şeker, “Kahraman, olay tarihinde herhangi bir cemiyet başkanı olmadığını, olaylara dahli olmadığını söylese de, TBMM albümünün 136’ıncı sayfasında özgeçmişinde 48’inci dönem MTTB Genel Başkanı olduğu yer alıyor. Kanlı Pazar’ın yaşandığı 16 Şubat 1969 tarihinde MTTB’nin Genel Başkanı İsmail Kahraman’dır” dedi.

Şeker, TBMM Başkanlığı seçiminde “Kanlı Pazar” olarak bilinen olayları hatırlattığını ve o gün “Bugün Meclis Başkanı seçimi yapılıyor. 16 Şubat 1969’da Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan kanlı pazarda öldürüldüler. 6’ncı Filoyu protesto etmek isteyen öğrencilerin toplanması üzerine, bugün Meclis Başkanı seçeceğiniz, Cemiyet Başkanı olan İsmail Kahraman’ın o gün örgütlediği çeteler tarafından katledilen Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan’ı unutmadık, unutturmayacağız” şeklinde konuştuğunu söyledi. Şeker, konuşması ile ilgili TBMM Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığından yapılan açıklamada kullanmadığı ifadelere yer verildiğini belirtti. Yanıtta, Kahraman’ın belirtilen tarihte bir cemiyet başkanı olarak görev yapmadığı yer aldı.

‘Gerçekler gizli kalmaz’

“Gerçekler asla gizli kalamaz” diyerek yanıtın gerçekleri yansıtmadığını belirten Şeker, şöyle konuştu:

“İnternetten kolaylıkla ulaşılabilecek olan MTTB’nin 49’uncu genel kuruluna sunulan ve 48’inci dönemi anlatan faaliyet raporunun birinci sayfasında 48’inci dönemin 15 Mart 1967 ile 28 Nisan 1969 tarihlerini kapsadığı görülmektedir. Bu raporun 13 ve 14’üncü sayfalarında MTTB genel başkanı sıfatıyla İsmail Kahraman’ın önsöz yazısı vardır. 16 Şubat 1969 tarihinde MTTB’nin Genel Başkanı İsmail Kahraman’dır.

İsmail Kahraman Beyazıt Camiinde yaptığı konuşmada ‘Buraya tarihi kararlar almak üzere toplandık. Artık nush ve nasihat devresini tamamlayan Türk Milliyetçiliği önümüzdeki günlerde yeni Tan’lar, yeni hareketler gösterecek, Türkiye’nin sahibinin milliyetçiler olduğunu gösterecektir’ demiştir. Benzeri birçok ifade dönemin gazetelerinde de var.

Kahraman adına yapılan açıklamanın gerçekleri çarpıtmaya ve inkara dönük ifadeler olduğu anlaşılmaktadır. TBMM Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli makamlarından birisidir. O makamda oturan birisinin yalan söylemesi kabul edilemez.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!