SON DAKİKA

CHP’Lİ KARACA: THK’YA AİT 11 UÇAK VE 10 TAŞINMAZ NEDEN SATILIYOR?

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca 2019 Ekim ayında kayyum atanan Türk Hava Kurumu’na ait 11 uçağın ve 10 taşınmazın satışa çıkarılmasının nedenlerinin açıklanmasını istedi.

Bu haber 13 Nisan 2020 - 15:12 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Karaca, THK’nın Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleriyle kurulduğunu, amacının havacılığı benimsetmek ve sevdirmek olduğunu anımsattı. Bugün gelinen noktada AKP iktidarının THK’yı kuruluş amacından uzaklaştırdığını belirten Karaca “THK, kamuoyunda en çok tartışılan kurumlardan biri haline gelmiştir. Özellikle de 2019’un yaz aylarında yaşanan orman yangınlarında THK’nın yangın söndürme uçaklarını kullanmaması büyük tepkiye yol açtı” dedi

UÇAKLARIN İHALESİ 13 NİSAN’DA

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, Türk Hava Kurumu’nun uçaklar ve taşınmazlarının satışa çıkartılmasının kayyumun THK’yı yönetemediğinin göstergesi olduğunu belirterek, “THK’ya ait yedi taşınmazın satış ihalesi geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlandı. Taşınmazların bedeli ilanlarda belirtilmezken kurum son bir ay içinde 10 taşınmazını satışa çıkarmıştır. 2 Nisan’da ise 11 uçağının satış ihalesi yayımlanmıştır. Uçakların ihalesi 13 Nisan’da, taşınmazların ihalesi ise Mayıs ayında yapılacak. Korona salgını devam ederken THK’nın malları neden satışa çıkarılıyor?’ diye sordu.

SÜREÇ ŞEFFAF YÖNETİLMELİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca, “THK’nın mallarının satışa çıkarılmasının nedeninin, ihale bedellerinin ve elde edilen gelirlerin nereye harcandığının kamuoyuyla paylaşılması gerekmektedir. Cumhuriyetimizin en önemli kurumlarından biri olan THK ile ilgili her sürecin şeffaf yönetilmesi ve kamuoyunun bilgilendirilmesi şarttır” dedi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!