SON DAKİKA

CHP’Lİ GÖKHAN ZEYBEK’TEN ‘KANAL İSTANBUL’ AÇIKLAMASI

CHP’li Gökhan Zeybek, Kanal İstanbul güzergahındaki mülkiyet değişikliklerine ilişkin olarak, “Bizim elimizde de çok sayıda bölgedeki yurttaşlarımızdan gelmiş olan belgeler var. İktidara çok yakın mütehhaitler, 5 büyük mütehaitin bu bölgede arazi kapattığına ilişkin bilgiler de tarafımıza iletilmiş durumda” açıklamasında bulundu.

Bu haber 26 Aralık 2019 - 23:57 'de eklendi.

CHP’li Gökhan Zeybek, Kanal İstanbul güzergahındaki mülkiyet değişikliklerine ilişkin olarak, “Bizim elimizde de çok sayıda bölgedeki yurttaşlarımızdan gelmiş olan belgeler var. İktidara çok yakın müteahhitler, 5 büyük müteahhitin bu bölgede arazi kapattığına ilişkin bilgiler de tarafımıza iletilmiş durumda”diye konuştu.

Zeybek, konuyla ilgili olarak, şunları söyledi:

“Kanal İstanbul güzergahındadaki mülkiyet değişikliklerine ilişkin olarak, “Burada tabii sayın cumhurbaşkanı 2011 yılında Kanal İStanbul geçeceği güzergahı ben ve çok yakın çevremdeki insanlar biliyor dediğinde anlaşıldı ki yakın çevresindeki insanlar bu bölgede arazi toplamışlar. Bu araziyi toplayanlar içinde Katarlıların ya da Arap sermayesinin olması bu bilginin özel olarak iletildiği anlamına gelir. Çünkü son dönemlerde yaygın ve bir moda oldu bu: İktidar çevreleri rant projesi hayata geçireceklerse önce bunu yerli işbirlikçisi olan mütehaite, yakın aile çevresine, eş dost, akrabaya sonra da yurt dışında iş yaptıkları sermaye gruplarına iletiyorlar. Yerli ve milli diye ortaya çıkmış anlayış aslında Tank Palet Fabrikası’nı Katar ordusuna satması gibi buradaki arazileri yabancılara imar geçeceğini söyleyerek düşük fiyatla aldırması da onların yerli ve milli olması konusunda bize ve topluma bir bilgi veriyor.”

“5 BÜYÜK MÜTEAHHİTİN…”

“Trakya köylüsünün çoğu mübadeleyle yerleşmiş olan 150-200 yıl önce gelmiş olan daha çok Balakn kökenli köylülermizden oluşur. Zor şartlarda yaşamlarını sürdürürler” diyen Zeybek, “Kendileri tabi geçecek olan planla ilgili bilgilendirilmedikleri için de tarlalarını da gün koşullarına göre elden çıkarmışlardır. Burada tabi iktidara şu düşüyor: Son 10 yıl içinde 2011-2020 arasındaki dönemde bu bölgedeki imar hareketinin geçeceği güzergahta arazi sahiplerinin nasıl el değiştirdiğini Türkiye’deki sanayicilerin iş adamlarının nasıl yer sahibi olduklarının açıklanması gerekir. Biz bunu bilmeliyiz ki bu projenin arkasındaki derin ilişkileri daha rahat çözelim. Bizim elimizde de çok sayıda bölgedeki yurttaşlarımızdan gelmiş olan belgeler var. İktidara çok yakın mütehaitler, 5 büyük müteahhitin bu bölgede arazi kapattığına ilişkin bilgiler de tarafımıza iletilmiş durumda”diye konuştu.

Zeybek, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın bugün katıldığı AKP Genişletilmiş İl Başkanları toplantısındaki “İstanbul sçeimini Ak Parti kazandı” sözlerine de bir yanıt verdi.

Zeybek, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Hem 31 Mart’ta hem 23 Haziran’da iki tane seçim geçirdik. Benim bildiğim birinci seçimde 13 bin 721 oy farkdı. İkinci seçimde 708 bin oy fark vardı. Her iki seçimde de Adalet ve Kalkınma Partisi ikinci olmuş bir partidir. Seçimlerde ikinci olmmuş partinin lideri tabiki birinci olma iddiasını söyleyebilir. Hep bir laf vardır Anadolu’da, aç tavuk kendini darı ambarında zannedermiş. İstanbul’u kim yönetiyor; Ekrem İmamoğlu. Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu, Cumhur İttifakı’nın adayının karşısında ikinci seçimlerde 708 bin oyla seçimi kazandı ve CHP’nin üyesi bir belediye başkanıdır. İkinci Parti’nin genel başkanına şunu ifade etmek isterim: Türkiye’de yapılacak bundan sonraki seçimlerin hiçbirisini sizin kazanma şansınız yok. Siz en son seçimleri 2018 yılında kazandınız. O sizin tarihinizde son kandığınız seçim olarak da yer alacaktır.” dedi.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!