SON DAKİKA

CHP’li Eren Erdem, 301’den yargılanacak

CHP İstanbul Milletvekilleri Eren Erdem ve Ali Şeker, 21 Ekim 2015 tarihinde CHP İstanbul İl Örgütü binasında bir basın

Bu haber 08 Eylül 2017 - 18:13 'de eklendi. 99

CHP İstanbul Milletvekilleri Eren Erdem ve Ali Şeker, 21 Ekim 2015 tarihinde CHP İstanbul İl Örgütü binasında bir basın toplantısı düzenlemiş, sarin gazı olayının skandal boyutlarına işaret etmişti. Bu basın toplantısı iki yıl sonra soruşturma konusu oldu.

ABC gazetesinden Serdar Nâzım Yüce’nin haberine göre, İstanbul Milletvekili Eren Erdem’in sarin gazı soruşturmasıyla ilgili yaptığı hukuksuzluk eleştirisi, MİT ve Adana Cumhuriyet Başsavcılığına müdahale olarak değerlendirildi. 2015’te yaptığı bu konuşma nedeniyle CHP’li Erdem, 301’den yargılanacak.

SUÇ: TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ AŞAĞILAMA

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu’ndan Selamettin Celep’in hazırladığı iddianamede, müştekiler dönemin Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile MİT hukuk müşaviri Ümit Ulvi Canik görünüyor. Ertesi gün birçok gazetede manşetlerden duyurulan açıklamalarda savcılık, TCK’nin 301’inci maddesine göre “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama” arıyor.

İddianamede birçok medya organının işlediği haberlerin çıktıları yer alıyor ve haber başlıkları suç unsuru olarak gösteriliyor. Basın açıklamasında müştekilerin (şikayetçi) soruşturmayı yürüten Adana Cumhuriyet Savcısı Mehmet Arıkan’ı yanlarına çağırarak “İslami motifli örgütlere operasyon yapmadan önce haberimiz olsun” dediği iddiası yer alıyor. Bu ifadeleri yorumlayan savcılık, “Böylelikle kara propaganfa amaçlı ve belli siyasi hedeflere yönelik kampanyanın bir parçası olarak kişilik haklarına haksız ve mesnetsiz zedeleyici, vicdan ve hakkaniyetle bağdaşmayan, düşmanca hislerle, indtikam alma saikiyle ‘iftira’ suçlarını işledikleri iddia edilmiştir” ifadelerini kullanıyor. Bazı yayın organlarının attığı “Bozdağ Sarin dosyasını kapattı”, “Sınırı dert etme biz hallederiz” gibi başlıklar da iddianamede yer alıyor.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın