SON DAKİKA

CHP’li Erdoğdu: OHAL iklimi ekonomik istikrara zarar veriyor

CHP’li Erdoğdu, Olağanüstü Hâl’in (OHAL) ekonomik istikrara zarar verdiğini ve piyasalardaki güven ortamını tazelemek için

Bu haber 21 Aralık 2017 - 12:49 'de eklendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “OHAL iklimi, ekonomik istikrara zarar veriyor. Piyasalara güven vermek için bir an önce yeni bir OHAL uzatımına gidilmeyeceği açıklanmalı” dedi.

Erdoğdu yaptığı açıklamada, ekonomiyi krizin eşiğine getirecek gelişmelerin üst üste yaşandığını ifade ederek, iç ve dış piyasalara güven vermeden normalleşmenin mümkün olmadığını belirtti. Bu ortamdan çıkmanın ilk şartının tekrar bir hukuk devleti çizgisine dönmek olduğunu savunan Erdoğdu, “Bunun için dış ilişkilerde barış yanlısı politikaya ihtiyaç var. Bu, ekonominin iç ve dış aktörlerini de rahatlatarak ülkeyi yeni bir krizin eşiğinden alacak en önemli adım. Geç kalınırsa, fatura herkes için ağırlaşacak. İçerde ve dışarıda görüştüğümüz tüm yatırımcılar ve iktisadi karar vericiler OHAL’in ne zaman kaldırılacağını soruyor” dedi.

“DIŞ BORÇ 210 MİLYAR DOLARA YAKLAŞTI”

Erdoğdu, ilk 9 aylık cari açığın 31 milyar doları geçtiğini, 2017’nin cari açığının da 39-40 milyar doları bulacağının ortaya çıktığını ifade ederek, cari açığın sıcak para ağırlıklı dış kaynak ile finanse edilmeye çalışıldığını belirtti.

Türkiye’nin 2015-2017 döneminde 104 milyar dolarlık cari açık verdiğine işaret eden Erdoğdu, cari açığın yüzde 58’inin dış kaynak girişleriyle finanse edilirken, yüzde 26’sının da “kaynağı belirsiz döviz girişi” ile kapatıldığını belirterek, “Rezervlerden de 16.3 milyar dolar kullanıldı. Yani açığın yüzde 16’sını da rezervleri eriterek kapatmış olduk” dedi.

Erdoğdu, “Türkiye, cari açığını dış kaynakla finanse etmekte güçlük yaşıyor ve açığın yüzde 40’ı kaynağı bilinmeyen döviz girişleri ve rezervler kullanılarak finanse ediliyor. Bu durum sürdürülebilir değil. Finansmanda zorlanma, TL’nin değer kaybının daha da hızlanması anlamına gelir. Artan enerji ve emtia fiyatları nedeniyle, 40 milyar dolarlar seviyesine yerleşen cari açığın aşağı inmesi mümkün değil. Cari açığın yanı sıra önümüzdeki 12 ayda ödenecek dış borç da Merkez Bankası’nca 170 milyar dolar olarak açıklandı. Bu rakam, cari açık ile birlikte toplam 210 milyar doları buluyor” dedi.

“REZERVLER TEHLİKELİ BİÇİMDE ERİYOR”

Bir başka deyişle Türkiye’nin, Eylül 2017-Eylül 2018 döneminde en az 210 milyar dolar dış kaynak bulmak zorunda olduğunu kaydeden Erdoğdu, “En riskli ülkeler arasında yer alan Türkiye’nin, ABD ve diğer ülkelerle yaşadığı ilişkiler göz önüne alınırsa dış kaynak bulmakta daha da zorlanacağını tahmin etmek güç değil. Hükümet kaynağı belirsiz zulaların dibini kazırken, rezervleri de tehlikeli biçimde eritiyor. Ekonomideki tüm bu olumsuz tablodan çıkmanın ilk şartı siyasi belirsizlikleri artıran OHAL düzeninden çıkmak ve demokrasiyi tüm kural ve kurumlarıyla yeniden tesis etmek. Olağan dışı koşullardan olağan sonuçlar almak mümkün değil” dedi.

(ANKA)

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!