SON DAKİKA

CHP’li Ağbaba’dan taşerona KHK düzenlemesine tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, taşeron konusunun KHK ile getirilmek istendiğini belirterek, “Bu bir kaçak güreştir.

Bu haber 20 Aralık 2017 - 12:27 'de eklendi.

CHP’li Ağbaba, partisine mensup milletvekilleriyle TBMM’de düzenlediği basın toplantısında taşeron konusunda şunları söyledi:

“1 milyona yakın kişi bekliyor ama duyumlarımıza göre, ancak 250 bine yakın kişi yararlanacak. KHK kapsamında daha da geriye düşmesinden endişeliyiz. Tartışılmadan, görüşülmeden hiç kimsenin haberi olmadan bir konu Türkiye’nin gündeminden çıkarılmaya planlanıyor. Çok önemli bir mesele KHK ile gözden kaçırılmaya çalışılıyor. Daha az sayıda insana kadro vermeye çabalamaktadır hükümet. Önce 900 bin dediler, şimdi 450 bin dediler, bu rakamın 250 bin ve altına düşeceği gözükmekte bu bir kaçak güreştir. Belki de tavşana kaç tazıya tut denilerek işçilere büyük bir kumpas kurulmaktadır. Eğer bu KHK gelirse işçiye verilmiş en önemli söz tutulacakken işçiye atılmış en büyük kazık olacaktır.

“KAVGA ETMEK DEMEKTİR”

Taşeronu KHK ile çıkarılmasının işçiyle, Meclisle, Anayasayla alay etmek, kavga etmek anlamına geldiğini ifade eden Ağbaba, “Eğer taşeron meselesi KHK ile çıkaracaksa anlaşılır ki gizleyecekleri utanacakları bir düzenlemedir bu düzenleme. Taşerona kadro verilirken KHK ile değil Meclis’te çıkarılmalıdır. CHP olarak açıkça çağrı yapıyoruz, bu düzenlemeyi getirin, sendikaların evet dediği, işçilerin evet dediği vekillerin gördüğü bu düzenlemeyi 1 saat da Meclis’ten geçireceğimizin taahhüdünü veriyoruz. İşçileri kandırarak, KHK ile bir parmak bal çalarak bu mesele çözülemez. Bu mesele artık kul hakkıdır. Tam çözüme gelmişken KHK ile çıkarılması ahlaki değildir, vicdani değildir, siyasi bir ahlaksızlıktır.”

Bir soru üzerine Ağbaba, “Bu KHK ile birden geçirilerek çok azına kadro vereceğinin duyumlarını aldık” yanıtını verdi.

ABD’nin vize kararının hatırlatılması üzerine Ağbaba, “Dış politikada Türkiye’nin geldiği nokta budur, başarısız bir dış politika, öngörüsüz bir dış politika” dedi.

(ANKA)

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!