CHP’den Diyanet hakkında suç duyurusu

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Diyanet hakkında “Anayasanın laik devlet ilkesine ve Medeni Hukukunun 124. maddesine

CHP’den Diyanet hakkında suç duyurusu
Yayınlama: 03.01.2018
1
A+
A-

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Diyanet hakkında “Anayasanın laik devlet ilkesine ve Medeni Hukukunun 124. maddesine aykırı hareket etmek” iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Havutça, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı suç duyurusunda, Diyanet İşleri Başkanlığının resmi internet adresinde yer alan ifadelere dikkat çekerek şöyle dedi:

“Anayasanın laik devlet ilkesine ve Medeni Hukukumuzun 124. maddesindeki ‘Erkek veya kadın onyedi yaşını doldurmadıkça evlenemez’ yasal düzenlemelerine rağmen Diyanet İşleri Başkanlığının Anayasaya ve hukuka aykırı hareket ederek toplumu kanunların dışına yönlendirmesi kabul edilemez. Diyanetin, Anayasaya ve Medeni Kanuna aykırı toplumu suç işlemeye yönelik yaptığı resmi açıklamalar nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı ve sorumlu kişiler hakkında gerekli işlemlerin yapılması için TCK’nin, 5237 Sayılı Kanunu gereği soruşturma açılmasını talep ederim.”

(ANKA)

Parlamentohaber.com | Korku yok!

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı