SON DAKİKA

CHP’de kurultay kulisleri hızlandı

İnce, Kılıçdaroğlu’nun karşısında ikinci kez adaylık için nabız yokluyor. Kocasakal’ın ise destek sağlayamayacağı öngörülüyor

Bu haber 18 Ocak 2018 - 10:41 'de eklendi.
Abone ol

SEBAHAT KARAKOYUN – @ssenyaprak
[email protected]

CHP’de il kongrelerinin ardından 3-4 Şubat’taki kurultaya yönelik kulisler hızlandı. 2014’te toplanan 18’inci Olağanüstü Kurultay’da Kılıçdaroğlu’nun karşısında yarışarak 740’a karşı 415 oyla kaybeden Muharrem İnce, yeniden adaylık için nabız yokluyor. İnce’nin en geç hafta başında aday olup olmamakla ilgili kararını açıklaması bekleniyor.

CHP Parti Meclisi, kurultaya dönük hazırlıklar için yarın (Cuma) olağanüstü toplanacak. Ankara Spor Salonu’nda “Başka bir gelecek mümkün” temasıyla 3-4 Şubat’ta toplanacak 36. Olağan Kurultay’da Parti Meclisi için kıran kırana bir mücadele beklenirken, genel başkanlık yarışı yaşanıp yaşanmayacağı henüz netlik kazanmadı. İstanbul’da dün basın toplantısı düzenleyerek genel başkanlık için aday olacağını açıklamasına karşın eski İstanbul Baro Başkanı Ümit Kocasakal’ın yeterli sayıda delegeden imza toplaması pek mümkün görünmüyor.

İnce değerlendiriyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Baykal’ın istifasının ardından aday olarak genel başkan seçildiği 10 Mayıs 2010 tarihinden itibaren karşısına çıkan tek aday olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce bir kez daha adaylık için kulisleri hızlandırdı. Kulislerde delege sayısı bakımından kurultay için kritik önemde olan İstanbul il kongresinde ortaya çıkan tablo nedeniyle İnce’nin adaylığının zora girdiği konuşulmasına karşın, İnce kendisine yakın isimlerle değerlendirmelerini sürdürüyor. İnce’nin yeniden aday olabileceğini iddia edenler, aksi durumda parti içindeki iddiasını tümüyle yitireceğine işaret ediyor. Bu arada Meclis’te yeni yasama yılının açılışında yapılan seçimlerde parti içindeki farklı muhalif kesimlerle işbirliği yaparak TBMM Başkanvekilliği başta olmak üzere Meclis Başkanlık Divanı’na kendisine yakın bazı isimleri yerleştirmeyi başaran İnce’nin, zor görünen genel başkanlık yarışından çok benzer ittifaklarla Parti Meclisi listesini hedefleyerek “yarışta ben de varım” diyebileceği belirtiliyor.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

CHP kulislerinde İnce’nin il kongreleri sürecinde yarışı kazandığı Yalova, Bolu, Bilecik, Karabük, Aksaray, Bartın ve Zonguldak dışındaki bazı illerden de delege desteği sağlayabileceği konuşuluyor.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!