SON DAKİKA

CHP'de İdlib operasyonu anlaşmazlığı; Kılıçdaroğlu: Dış politika şovdan ibaret Dursun Çiçek: Ülke çıkarlarına uygun

Kılıçdaroğlu İdlib için, "Gelecek her şehidin sorumlusu Erdoğan’dır" demişti

Bu haber 13 Ekim 2017 - 15:56 'de eklendi.
Abone ol

Türkiye’nin Astana görüşmeleri kapsamında güvenli bölge oluşturmak için 7 Ekim’de Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı güçleri operasyona yönlendirmesinin ardından başlayan İdlib operasyonu hakkında CHP'de 'anlaşmazlık' yaşandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Şovdan ibaret dış politikalarıyla, Türkiye'ye cihatçıları temizleme görevi kaldı" derken İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, "İktidarın, Türkiye’nin çıkarlarına uygun bir politika izlediğini görüyoruz" ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, İdlib' operasyonuyla ilgili kişisel sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Kılıçdaroğlu, "Şovdan ibaret dış politikalarıyla, Türkiye'ye cihatçıları temizleme görevi kaldı. İdlib’den gelecek her şehidin sorumlusu Erdoğan’dır" demişti.

"ABD, AKP Hükümeti ile anlaşmazlığının faturasını 80 milyona kesmiştir. Bu krizin sorumlusu ülkemizi 3. dünya ülkesi haline getiren AKP'dir" diyen Kılıçdaroğlu, "Esad’ı devirmek için batmadığımız bela kalmadı. Şimdi Esad’ın güvencesi oldular. Bunların basiretsizliğinin bedelini masum halkımız ödüyor" şeklinde konuşmuştu.

"Türkiye’nin esas politikası bölgedeki silahlı güçlerle çatışmaya girmek yerine bölgede güvenliği sağlamak" tespitini yapan CHP'li Çiçek, "Bu kapsamda, bu sıkıntıları yaratan iktidarın kendisi olmasına rağmen; Büyük Ortadoğu Projesi'nden dönüş yapıp Türkiye’nin çıkarlarına uygun bir politika izlediğini görüyoruz" dedi.

CHP İstanbul Milletvekili, Meclis Mili Savunma Komisyonu Üyesi Çiçek şöyle konuştu:

"İblid’de Astana görüşmelerinde sağlanan mutabakat çerçevesinde gözlem istasyonu oluşturuyor. Türkiye’de, bölgede coğrafi yakınlığı nedeniyle ve özel ilgisi nedeniyle ilk gözlemci heyeti gönderen ve gözlem istasyonlarını kuran ülke oldu.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

"Amaç: Göçü önlemek"

Bunun esas amacı bölgede Türkiye’ye yönelik bir göçü önlemek ayrıcı Kürt koridorunu önlemek, bölgeden Türkiye’ye yönelik terör faaliyetlerini özellikle PKK ve uzantılarıyla ilgili Afrin'le ileriye dönük amaçlarla iyi bir konum elde etmek.

"Ülke çıkarlarına uygun"

Türkiye’nin esas politikası bölgedeki silahlı güçlerle çatışmaya girmek yerine bölgede güvenliği sağlamak. Bu kapsamda bu sıkıntıları yaratan iktidarın kendisi olmasına rağmen büyük Ortadoğu projesinden dönüş yapıp Türkiye’nin çıkarlarına uygun bir politika izlediğini görüyoruz. Geçmişte, Barzani ile ABD ile hareket eden bir iktidar vardı son 6 aydır özellikle Kuzey Irak referandumundan sonra bu politikayı terkettiğini görüyoruz. Esas olan bu  operasyonda Mehmetçiklerin zarar görmeden Astana zirvesinde alınan  kararların uygulanmasıdır."

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR