SON DAKİKA

CHP Ortaca İlçe Başkanı Tezcan: Dalyan’da Doğa Katliamı Yaşanıyor

Muğla Ortaca’da doğal koruma alanı olan Dalyan Kanalı’nın kayalarla doldurulmasına tepkiler büyüyor. Çevreciler, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bu projeyi acilen durdurmasını istedi.

Bu haber 30 Kasım 2021 - 0:40 'de eklendi.
Abone ol

Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Mahallesi’nde doğal koruma alanı olan Dalyan Kanalı’nın kayalarla doldurulması mahalle halkında tedirginlik yaratırken beraberinde de büyük tepkilere neden oldu. Çevreciler, bu projenin acilen durdurmasını istedi.

BİR İŞİ DOĞRU DÜRÜST YAPAMAYACAK MIYIZ?

Dalyan Turizm Kültür ve Çevre Koruma Derneği, dolgu işleminin başladığı anda tepki göstererek dolgunun doldurulmasını isteyerek şu açıklamayı yapmıştı:

* Bu işe gerek var mı aslında? Varsa, doğal ve küçük bir kasabayı ‘Kentleşme’ vizyonuyla değiştirmeye başlamadan önce sordunuz mu Dalyanlılara? Rızalarını, görüşlerini aldınız mı? Yerli ve yabancı turistlerin beklentileri, Dalyan’ı seçme sebepleri nelerdir, hiç düşündünüz mü? Çekinceleri, itirazları, önerileri dinleyip projenizi gözden geçirdiniz mi?

* Ortaca Belediye Başkanlığı’na önümüzdeki hafta içinde Dalyan kanalı kıyı düzenlemesi konusunda her şeyin açıkça anlatılması için acil toplantı talep eden bir dilekçe verdik. Ama görünen o ki, kıyı tahribatı hızla ilerliyor. Şu an yapılanın bile kıyı kanununa, Özel Çevre Koruma Bölgesi kanun ve yönetmeliklerine aykırı olduğunu görüyoruz ve bu gidişatın durması gerek.

* İyileştirme yapılması konusunda herkes hemfikir; ancak gördüğümüz kadarıyla bu iyileştirme değil, buralarda yaşamamış ve yaşamayan birilerinin masa başında çizdirdiği bir ‘şehir’, tamamen doğalı bozma, betonlaşma. Bizler buraları korumak için sürekli diken üstünde durmak zorunda mıyız? Hep dava açmak zorunda mı kalmalıyız bu süreçlerde?
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ortaca Belediye Başkanlığı, bu projeyi durdurun.

DOĞA KATLEDİLİYOR

CHP Ortaca İlçe Başkanı Evren Tezcan çalışmaların durdurulması ve projenin gözden geçirilmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

* Bu çalışmalar birkaç gün önce başladı. Kıyıda koruma altındaki sazlıkların üzeri şu anda kaya dolgu ile kapatılmaktadır. Kıyıdan 3 metre içeriye kayaların doldurulduğunu gözlemledik. Bu yapılan sözde peyzaj çalışması Dalyan kanalında doğa katliamı demektir.

* Ortaca Belediyesi tarafından bir süredir Dalyan sahil bandında çalışma yapılacağı söylenmekteydi ve çalışma birkaç gün önce başladı. Çalışmanın görsellerinin ve neler yapılacağının kamuoyunun göreceği yerlerde sergilenmeme nedenini meclis üyelerimiz ve yönetim kurulu üyelerimizin de katılımıyla çalışma alanında öğrenmiş olduk.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

* Dünyanın gözbebeği, labirent görünümlü sazlıkların üzeri şu anda kaya dolgu ile kapatılmaktadır. Bu yapılan sözde peyzaj çalışması Dalyan kanalında doğa katliamı demektir.

DALYAN’IN DOĞASINI DEĞİŞTİRİYORLAR

Ortaca Belediyesi’nin “Dalyan’ın çehresini değiştireceğiz” söyleminden ne demek istediklerini kanalın dolgusuyla ortaya koyduklarını dile getiren Tezcan, sözlerini şöyle tamamladı:

* Hiç kimseye kanala kaya dolgu yapılacağı bilgisi verilmediği gibi siyasi parti temsilcileri ile bir görüş alışverişinde bulunulmamıştır. Meclis üyelerimize ise “Dalyan’da örnek mahalle ve meydan düzenlemesi çalışması yapacağız” şeklinde kısır bir bilgi verilmiştir. Yapılan çalışmalar meydan düzenlemesi değil kanala dolgu yapılarak doğa katliamıdır.

* Dalyan kanalının sazlık ve çamur olduğu düşünülürse dökülen kaya dolgunun ne miktarda olacağı da belli değildir. Dalyan kanalında yapılan dolgu çalışmalarını ve ağaçların kesilmesini yerli ve yabancı misafirlerimiz de endişeyle takip etmektedir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Ortaca Belediyesi’nin “Meydan düzenlemesi ve peyzaj” adı altında yangından mal kaçırırcasına başlattıkları Dalyan’daki doğa katliamına son verilmesini istiyoruz.

KAYNAK:SÖZCÜ

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!