SON DAKİKA

CHP, AKP’deki istifa krizini Meclis’e taşıdı: Kimler için

CHP, istifalarla birlikte gündeme gelen ‘FETÖ bağlantıları ve ranta yol açan yolsuzluklar için komisyon kurulmasını istedi.

Bu haber 05 Ekim 2017 - 10:00 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

CHP, AKP’li belediyelerde peş peşe yaşanan istifaları Meclis’e taşıdı. Ana muhalefet partisi, konuyla ilgili hem araştırma komisyonu kurulmasını talep etti hem de istifaları ‘kimin, hangi gerekçelerle’ istediğini sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın istifasıyla başlayan, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in istifasıyla devam eden süreci TBMM gündemine taşıdı. Konuyla ilgili TBMM Başkanlığı’na araştırma önergesi veren Torun, seçimle gelen belediye başkanlarının bir dayatmayla istifa ettirildiklerini, Anayasanın ve seçmen iradesinin yok sayılarak görevlerinden ayrılmak zorunda bırakıldıklarını belirtti.

Torun, “İstifalara baktığımızda hiçbir ciddi gerekçe yok. Demokrasinin gereği olarak seçimle gelen seçimle gider. Eğer bu başkanlar usulsüzlüklere bulaşmışlarsa, görevlerini kötüye kullanmışlarsa kamuoyunun neden bilgisi yok. Neden soruşturma açılmıyor, hukuki süreçler neden işletilmiyor” diye sordu.

Saray ikinci darbe yapıyor
Kamuoyunun gerçek gerekçeler konusunda aydınlatılması gerektiğini belirten Seyit Torun, şöyle devam etti; “İstifaların altında yatan asıl nedenleri hiçbirimiz bilmiyoruz; bu başkanların FETÖ ile bağlantısı mı var, ByLock mu kullanıyorlar? İstanbul ranta kurban edilip talan edildi. Kimler için yapıldı tüm bunlar? Saray ikinci bir darbe yapıyor. Belediye başkanları istifa ediyor. Eğer böyle değilse bu yapılan İstanbul’da, Düzce’de yaşayan milyonlarca seçmenin iradesine saygısızlık değil midir? Tüm gerçeklerin bir an önce ortaya çıkması gerekiyor.”

Torun, AKP’li belediyelerde “FETÖ bağlantılarının, bununla birlikte ranta yol açan imar yolsuzluklarının ve belediye meclisi kararlarının tüm yönleriyle araştırılması, gerekli yasal süreçlerin başlatılmasına olanak tanıyacak incelemelerin yapılarak sonuçlarıyla birlikte ortaya konulması ve gereken önlemlerin alınması” için araştırma önergesini TBMM Başkanlığı’na sunduklarını belirtti.

İstifaları kim istiyor?
Öte yandan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, “AKP’li 48 belediye başkanının daha görevden alınacağı ya da istifa ettirileceği iddiası doğru mudur? İddia doğru ise bu belediye başkanları kimlerdir ve bu istifaları kim ya da kimler istiyor? Bahse konu belediye başkanlarının hangi gerekçelerle istifaları isteniyor” diye sordu.

Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle sunulan önergede aynı zamanda ‘kayyum’ iddiasını gündeme getiren Tanrıkulu, “Kayyum atanan belediyeler göz önüne alındığında, görevden alınan belediye başkanların yerlerine kayyım atanacağı iddiası doğru mudur? İddia doğru ise bu belediyeler hangileridir?” ifadelerini kullandı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!