SON DAKİKA

CHP, Afrin’de hayatını kaybeden askerin vasiyetini TBMM’ye

CHP, Afrin’de hayatını kaybeden Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan’ın Telafer’de okul yapılması vasiyeti için TBMM

Bu haber 25 Ocak 2018 - 17:09 'de eklendi.
Abone ol

CHP, Afrin’de hayatını kaybeden Piyade Astsubay Üstçavuş Musa Özalkan’ın Telafer’de okul yapılması vasiyeti için TBMM Başkanlığı’na başvurdu. CHP, askerin ailesine verilecek tazminatın vasiyete uygun biçimde kullanılmasını, ancak eşdeğer tutarın milletvekilleri maaşlarından kesilerek aileye verilmesini istedi.

CHP Grup Başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç, TBMM Bakanlığı’na yaptıkları başvuruda, Musa Özalkan’ın Irak’ın Telafer kendindeki Türkmen çocuklar için anaokulu, kreş veya kültür merkezi yapılmasını vasiyet ettiği hatırlatıldı.

Bu vasiyetin kamuoyu tarafınca öğrenilmesinin ardından siyasilerden, gerçek ve tüzel kişilerden vasiyetin yerine getirilmesine yönelik çeşitli girişimlerde bulunulacağının ifade edilip sözler verildiğini vurgulayan CHP’liler, başvuru dilekçelerinde şöyle dediler:

‘TBMM TARAFINDAN SAHİPLENİLMESİ EN UYGUN OLANIDIR’

“Ancak şehidimizin vasiyetinin tam olarak yerine getirilebilmesi, anaokulu, kreş ve kültür merkezinin, şehit olması nedeniyle ailesine tahsis edilecek tazminattan karşılanmasıyla mümkün olacaktır. Ortak değerimiz olan şehidimizin vasiyeti ile şehidimizin bize ortak emaneti olan eşi ve çocuğunun siyasi grup ya da şahıs tarafından değil, tüm milletimizi temsil eden TBMM tarafından sahiplenilmesi en uygun olanıdır.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Bu açıdan, şehidimizin ailesine verilecek tazminatın, vasiyetine uygun biçimde Telafer’de kreş, anaokulu ve kültür merkezi inşa edilmesi amacıyla TİKA’ya aktarılması sağlanmalıdır. Ancak eşdeğer tutarın, milletvekillerinin maaşlarından kesilerek şehidimizin ailesine iletilmesi için daha önce de benzer örneklerde öncülük eden TBMM Başkanlığı girişimlerde bulunmalıdır. Bu konuda gerekli işlemlerin TBMM Başkanlığı tarafından yürütülmesi için gereğini arz ve teklif ederiz.”

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!