SON DAKİKA

Çelik: AB-Türkiye zirvesi bir an önce yapılmalı, mart ayı üzerinde duruluyor

AB Bakanı Ömer Çelik, Brüksel’deki temasları kapsamında, AB Dışilişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile görüştü.

Bu haber 25 Ocak 2018 - 18:26 'de eklendi.
Abone ol

AB Bakanı Ömer Çelik, Brüksel’deki temasları kapsamında, AB Dışilişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Avrupa Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile görüştü.

Çelik, Türkiye-AB ilişkilerindeki son gelişmeleri ele aldığı muhataplarına Suriye’nin Afrin bölgesine yönelik Zeytin Dalı Harekatı hakkında bilgi verdi.

Ardından Brüksel’de basın toplantısı düzenleyen AB Bakanı, şunları söyledi: ”AB-Türkiye zirvesinin bir an önce yapılması gerektiğini söyledik. Mart gibi bir tarih güçlü şekilde konuşulmaya başlandı. Türkiye ile AB arasındaki yakınlaşma pek çok krizin çözümünde olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bu zirve bir an evvel yapılacaktır. Bundan sonrasını nasıl planlayacağız açıkça ortaya konulmalıdır. Bu zirveye hazırlığımız var.”

‘VİZE MUAFİYETİNE SİYASİ ENGEL ÇIKARILMAZSA’

Çelik, vize muafiyetine yönelik çalışmalarla ilgili soruları şöyle yanıtladı: “Son safhadayız orada. Son safhayı kısa zamanda geçip kendilerine ileteceğiz. Türkiye burada üzerine düşeni yapmıştır. Son kalan konularla ilgili olarak verimli formüller ortaya çıktığını düşünüyorum. Önemli olan ilişkilerde pozitif tablo olarak ele alınması ve siyasi bir engel çıkarılmamasıdır.”

AB-İSLAM TEŞKİLATI ZİRVESİ ÇAĞRISI

”AB ile İslam İşbirliği Teşkilatı arasında bir zirve yapılabilir” çağrısında da bulunan Çelik, Zeytin Dalı Harekatı için ”Meşruiyeti en yüksek operasyondur. Tüm müttefiklerimiz bilgilendirildi. İnsani durumla ilgili tedbir alınmıştır” dedi. 

‘HERKES DESTEKLESİN’

“Bizim herkesten beklentimiz bu girişimin herkes tarafından desteklenmesidir. DSG denilen yapı YPG’dir. YPG de PKK’dır. DEAŞ’a ne yapılıyorsa bu örgüte karşı da o yapılmalıdır” görüşünü dile getiren Çelik, ”Bize kim saldırıyorsa gereken cevabı vermek hakkımızdır. Bu operasyon kaçınılmaz bir operasyondur” diyerek ekledi: ”Bir yere YPG’nin yerleştirilmesi DEAŞ’ın uzaklaştırılması anlamına gelmiyor. Ellerindeki DEAŞ’lıları serbest bıraktıklarını gördük.”

‘ABD’NİN AÇIKLAMALARINDA ANLAMLI BİR TABLO YOK’

Çelik, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın 30 km derinliğinde güvenli hat teklifini şöyle değerlendirdi: ”Cumhurbaşkanımızın teklifleri daha önceden ciddiye alınsaydı o bölgede ne DEAŞ ne PKK olacaktı ne de göç sorununu yaşayacaktık. Sahadaki tablo son derece açık bir tablodur. Son 5 gündür müttefikimiz ve dostumuz olan ABD’den yapılan açıklamaları alt alta yazdığınızda anlamlı bir tablo görüyor musunuz? Bu çelişik açıklamalar herkesin gözü önünde gerçekleşiyor.

‘SÖZLERE RAĞMEN SİLAH VERİLMEYE DEVAM EDİLDİ’

”Sözlere rağmen YPG’ye silah verilmeye devam edildi. Bir ABD’li yetkili açıklama yapıyor. Doğudaki DSG’liler (Bize göre PKK’dır) Afrin’e gelirse desteği keseriz diyorlar. Desteği kesseniz ne olacak?”

 

 

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!