Çekmeköy Kışlası’nda Ağaç Katliamı: 50 Yıllık Ağaçları Kütük Yaptılar!

Boşaltılan Çekmeköy Kışlası’nın arazisinde ağaç katliamı sürüyor. 1700 konut ve 141 villanın inşaatına başlanan arazide BirGün, 50 yıllık ağaçların kesilerek kütüğe dönüştürüldüğünü görüntüledi.

Çekmeköy Kışlası’nda Ağaç Katliamı: 50 Yıllık Ağaçları Kütük Yaptılar!
Yayınlama: 30.07.2022
Düzenleme: 30.07.2022 17:36
41
A+
A-

İstanbul’da neredeyse kent içindeki tek yeşil alanlar haline gelen askeri bölgeler birer birer talan ediliyor. 15 Temmuz 2016’daki FETÖ Darbe Girişimi’nin ardından kentin dışına taşınmaya başlanan ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise “Yeşil alan olacak” dediği askeri araziler betona boğuluyor. Kısa süre önce boşaltılan, Çekmeköy Kışlası olarak bilinen İstanbul’daki Şehit Onbaşı Azim Özdemir Kışlası’nda da çevre katliamı devam ediyor. Boşaltılan askeri arazi bir süre önce Emlak Konut’a devredildi. Emlak Konut ise arazi için Çınarköy adı altında 1774 konut, 141 villa ve 56 ticari alanın yer aldığı bir proje hazırladı. İnşaat projesi için yaklaşık üç ay önce askeri araziye giren iş makineleri askeriyeye ait yapıları yıkarak inşaat çalışmalarına başladı.

Ancak büyük kısmı ormanlık olan arazide son günlerde ağaç katliamı yaşandığı ortaya çıktı. Kuzey Ormanlarının da başlangıcı olarak kabul edilen alanda metrelerce uzunluğundaki yüzlerce 40-50 yıllık ağaç kesildi ve kütüğe dönüştürüldü.

Daha önce ise arazide yaklaşık bin 500 ağaç işaretlenmişti. Dün ise işaretlenen ağaçların çok büyük bir bölümünün kesildiği görüldü. Arazide iş makineleri 24 saat aralıksız çalışırken binlerce ağacın da kesileceği belirtiliyor. Ağaç kesimini gizlemek için de kışla arazisini çevreleyen duvarların üzerine yaklaşık iki metre yüksekliğinde paravanlar yerleştirdi.

VİCDANIMIZ RAHAT DEĞİL’

BirGün’ün sorularını yanıtlayan inşaat işçileri “Vicdanımız rahat değil ancak ekmek parası için çalışmak zorundayız” diyor. Bir kamyon şoförü, son 4-5 günde büyük bir ağaç katliamının yaşandığını belirterek “Alanda kütük halinde duran ağaçlar kısa süre önce kesildi” diyor.

Bir inşaat işçisi ise “İçimiz kan ağlıyor. Para için yapılıyor tüm bunlar” derken bir özel güvenlik görevlisi de, “Bazı arkadaşlarımız vicdanı el vermediği için işi bıraktı” ifadelerini kullandı. Ayrıca inşaat alanındaki şirketlere bağlı çalışan birçok işçinin de ağaç katliamının yaşandığı alanda çalışmamak için başka şantiyelere gittiği öğrenildi.

Talan edilen askeri arazi Emlak Konut’un anlaştığı Asist Özel Güvenlik Şirketi tarafından korunuyor. Özel güvenlik şirketinin ve Emlak Konut’un yöneticilerinin arazideki ağaç katliamını gizlemek için sıkı güvenlik önlemi aldığı görüldü. Halkın girmesine izin verilmeyen alanda işçilerin de girişinde güvenlik tedbirleri uygulanıyor. İşçilerin isimleri, araç plakaları alınıyor ve hangi firmaya geldikleri soruluyor. Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., KAP’a yaptığı bildirimde proje için farklı etaplar halinde birçok inşaat şirketiyle sözleşme imzaladığını duyurdu. Emlak Konut’un projesi için inşaat şirketleriyle KDV hariç toplam 5 milyar 214 milyon TL’lik 8 ayrı sözleşme imzaladı.

KAYNAK: BİRGÜN

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı