SON DAKİKA

CEBELİTARIK’TA ‘PETROL TANKERİ’ KRİZİ!

İngiltere ordusuna bağlı kuvvetler, Cebelitarık’ta Suriye’ye ham petrol taşıdığı iddia edilen bir tankere Avrupa Birliği yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle el koydu. Tahran yönetimi, İngiltere’nin İran Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırdığını duyurdu.

Bu haber 07 Temmuz 2019 - 12:56 'de eklendi.
Abone ol

İngiltere Kraliyet Deniz Piyadeleri, Avrupa Birliği (AB) yaptırımlarını delerek İran’dan Suriye’ye ham petrol taşıdığı öne sürülen bir tankeri Cebelitarık Boğazı’nda durdurdu. İngiltere’ye bağlı Cebelitarık özerk yönetimi yaptığı açıklamada, Grace 1 isimli tankerin Suriye’deki Banyas rafinerisine ham petrol taşıdığına dair güvenilir bilgiler olduğunu belirtti. Cebelitarık Özerk Hükümet Başkanı Fabian Picardo, konuya ilişkin basına yaptığı açıklamada, sabahın ilk saatlerinde Cebelitarık liman görevlileri ve ona bağlı memurların yasayı uygulayarak sahil güvenlik ekiplerinin yardımıyla Suriye’ye ham petrol götüren bir tankeri durduklarını ve tanker ve yükünün alıkonulduğunu bildirdi. “Grace 1” adlı geminin, Avrupa Birliği’nin (AB) Suriye’ye uyguladığı ambargoları ihlal ettiği gerekçesiyle durdurulduğunun altını çizen Picardo, “Grace 1’in Suriye’de Banyas rafinerisine ham petrol taşıdığına inanmak için geçerli sebeplerimiz var. Bu rafineri, Suriye’ye karşı AB yaptırımlarına tabi bir işletmeye ait.” ifadesini kullandı.

TAHRAN YÖNETİMİNDEN TEPKİ

Tahran yönetimi, İngiltere’nin İran Büyükelçisi Robert Macaire’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak kendisine konuyla ilgili tepki gösterildiğini duyurdu.

AB, Suriye’ye karşı yaptırım kararını 2011 sonunda alırken, petrol ambargosunu da içeren yaptırımlarını 1 Haziran 2020’ye kadar uzatmıştı. Cebelitarık Boğazı’nda yaşanan bu olay AB ülkelerinin İran’a yönelik tutumları açısından da önem taşıyor. AB ülkeleri İran’a nükleer anlaşma koşullarını yerine getirmeye devam etmesi için ham petrollerini ihraç edebileceği yeni rotalar bulma konusunda söz vermişti, ancak şimdiye kadar ABD yaptırımlarının yol açtığı sorunları hafifletmekte başarısız oldu.

AB İLK KEZ YAPTIRIMLAR KAPSAMINDA BİR TANKER DURDURDU

Reuters haber ajansı, AB yetkililerinin ilk kez 2011’den beri yürürlükte olan yaptırımları ihlâl gerekçesiyle bir tankeri durdurduğuna dikkat çekiyor. İş insanlarına yaptırımlarla ilgili danışmanlık veren hukuk şirketi Pillsbury Winthrop Shaw Pittmaniın ortaklarından Matthew Oresman, “AB ilk kez bu kadar kamuoyuna açık ve saldırgan bir yol izliyor. NATO üye güçlerinin de dahil olduğunu düşünecek olursak, operasyonun bir şekilde ABD ile koordineli halde yürütüldüğünü düşünüyorum” dedi. Bunun Suriye ve İran’ın yanı sıra ABD’ye de bir mesaj olmasının ihtimal dahilinde olduğunu söyleyen Oresman, “Bu mesaj da Avrupa’nın, yaptırımları uygulamaya koymayı ciddiye aldığı ve İran’ın devam eden nükleer müzakerelere ilişkin gerilimi tırmandırma politikasına yanıt verebileceği” dedi.  ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen yıl çok uluslu nükleer anlaşmadan çekilmişti ve İran’ın ham petrol ticaretine ilişkin yeni yaptırımlar getirmişti.Washington’ın bu adımının ardından İran, 2015 yılında imzaladığı nükleer anlaşmada belirlenen 300 kilogramlık düşük oranda zenginleştirilmiş uranyum stok sınırını aştığını duyurmuştu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!