SON DAKİKA

Çavuşoğlu: Trump Erdoğan’ı arayacak

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Yarın iki başkan da telefonda görüşecek.

Bu haber 23 Ocak 2018 - 21:31 'de eklendi.
Abone ol

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Yarın iki başkan da telefonda görüşecek. Sayın Trump, Cumhurbaşkanımız ile görüşmek istiyor. Saati de belli oldu” dedi.

‘O BANA DÖNMEDİĞİ SÜRECE’

Erdoğan, 16 Ocak’ta, Trump ile Suriye konusunda görüşme olup olmayacağı ile ilgili ”Şu anda henüz kendisini aramayı düşünmüyorum. Çünkü daha önce bunları konuştuk, o bana dönecekti. O bana dönmediği sürece ben ona dönmem” demişti.

Erdoğan ”(Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin ile iki üç gün önce konuştuk, telefon diplomasimiz devam ediyor” diye eklemişti.

‘VERDİĞİNİZ SİLAHLARLA YURTTAŞLARIMIZ ÖLÜYOR’

Tillerson ile görüşmede daha çok Suriye’yi ele aldıklarını, Türkiye’nin PYD/YPG/PKK’ya verilen silahlardan duyduğu rahatsızlığı ABD’li mevkidaşına tekrar dile getirdiğini belirten Çavuşoğlu, ABD’nin verdiği silahlarla PYD/YPG/PKK’nın Türkiye vatandaşlarını öldürdüğünün altını çizdi.

‘SURİYE’DE ORTAK ÇALIŞMAK İÇİN’

ABD’li mevkidaşına NATO ortakları Türkiye ile ABD’nin Suriye’de işbirliği yapabilmesi için ABD’nin YPG’ye sağladığı desteği kesmesi gerektiğini ifade ettiğini aktararak “Terör örgütü YPG’ye ABD’nin verdiği destek bitmeli, aksi takdirde Suriye’de ortak çalışmak mümkün olmaz” vurgusu yapan Dışişleri Bakanı şunları söyledi:

‘YPG’YE DESTEK VERMEDİKLERİNİ SÖYLEDİ’

“Ayrıca, daha önce Vancouver’da da gündeme getirdiğimiz teröristlerden sözde ordu kurulmasıyla ilgili, Türkiye’de duyulan rahatsızlığı gündeme getirdik. (Tillerson) YPG’nin burada bir oluşum içine girmeleri için bir destek vermediklerini, siyasi oluşum da dahil bir destek vermediklerini bugün vurguladı.”

 

Parlamentohaber.com | Korku yok!

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!