SON DAKİKA

Çavuşoğlu: ABD’nin açıklaması önceden yazılmış, gerçeği

ABD’nin Suriye sınırında 30 kilometre derinlikli güvenli bölge önerisiyle ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,

Bu haber 25 Ocak 2018 - 16:53 'de eklendi. 73

ABD’nin Suriye sınırında 30 kilometre derinlikli güvenli bölge önerisiyle ilgili konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “ABD ile ciddi bir konuyu görüşmemiz için güven tesisi lazım. Güven tesis edilmesi için ABD’den somut adım bekliyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl ile Dolmabahçe Sarayı’ndaki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde bir araya geldi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl’in görüşme sonrası ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

“ÖNCE GÜVENİ YENİDEN TESİS ETMEMİZ LAZIM”

Zeytin Dalı Operasyonu’nu başlattıktan sonra Tillerson’dan güvenli bölge konusunda bir açıklama gelmişti. Biz de operasyonu başlatırken, buraları Suriye halkı için, yerinde edilmiş insanlar için güvenli bölge olacak demiştik. Paris’te bunu kendisine sordum. Kendisi de tüm Türkiye-Suriye sınırında, bir 10 kilometrelik güvenli bölge düşündüklerini ama 30 km öteden de Türkiye’ye roketler geldiği için bunun 30 km de olabileceğini söyledi. Bizim anladığımız şey farklı, onların ki farklı olabilir. Her şeyden önce bizim ABD’yle ciddi bir konuyu, samimi bir şekilde görüşebilmemiz için önce güveni yeniden tesis etmemiz lazım.

ABD’nin YPG’ye verdiği silah, Münbiç’ten bu yana verdikleri hiçbir sözü tutmaması, FETÖ’nün ABD’de yaşaması. Bir güven bunalımı oldu. Güveni tesis edebilmemiz için ABD’den somut adımlar beklediğimizi de söyledik. Bizim neden güven duymadığımızı kendileri de, halkımız da biliyor.

“ABD’NİN AÇIKLAMASI ÖNCEDEN HAZIRLANMIŞ”

Görüşmeden kısa bir süre sonra bu açıklamayı yaptılar; ancak önceden hazırlandığı belli. O nedenle tam gerçekleri yansıtmayan bir açıklama oldu. Onların farklı mazaretleri olabilir. Gerçeği yansıtmıyor. Konuşulmayan konular konuşulmuş gibi gösterildi. Bu konuda ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster, İbrahim Kalın’ı arayacaktı.

TÜRKİYE’NİN AVUSTURYA’NIN NATO FAALİYETLERİNE KATILMASINI ENGELLEMESİ

Bizim Avusturya’ya yönelik tek taraflı bir tutumumuz olmamıştır. Avusturya, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıkması problem değilse, benim de Avusturya’nın NATO faaliyetlerine katılmasını engellemem de doğal olmalıdır. Her zaman sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve bizler, başkaları ne der diye değil milletimizi ne der diye bakıyoruz. Bugüne kadar Avusturya’yı biz tüm olumsuz tutumlara rağmen engellememiştik. En son alınan kararlardan sonra böyle bir adım atmıştık. Yeni sayfalar açtık. Pozitif gündeme odaklanmak istiyoruz. Her iki ülkenin de menfaatine ortak adımlar atabiliriz.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın