SON DAKİKA

ÇAMLIHEMŞİN YAYLALARINA BİR DE ‘ÜÇÜNCÜ YOL’ AÇILIYOR

Çamlıhemşin yaylalarında tahribat yetmedi, bir de üçüncü yolu açıyorlar.

Bu haber 24 Ağustos 2019 - 19:50 'de eklendi.
Atatürk'ün Katilleri

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre, Rize’de skandallar bitmiyor. Çamlıhemşin’in eşsiz yaylalarının başı dertten kurtulmuyor. Rize İl Özel İdaresi’nin bu kez 2018 yılı turizm yolları yeni yol programı kapsamında 2. Çamlıhemşin Hazindak ve Samistal Yayla Kayak Tesis İstasyon yollarına izin verdiği ortaya çıktı. 19 kilometrelik yol izniyle ilgili bilirkişi olumsuz görüş bildirdi. İzne karşı bölge sakinlerinin açtığı davada bilirkişi tahribata neden olan Yeşil Yol projesini ve Amlakit ile Hazindak arasında ulaşımı sağlayan mevcut bir yol olduğunu anımsatarak yeniden Hazindak ile Samistal arasında yol yapılmasını zorunlu kılan gerekçelerin ortaya konulmadığını vurguladı. Hazindak ve Samistal yaylalarının daha kısa bir yoldan birbirine bağlanması ve bölgenin beton veya asfalt ile kaplanmasının araç trafiğini artıracağına dikkat çeken bilirkişi bununla birlikte yayla ve meralarda kaçak yapılaşmanın artacağı uyarısında bulundu. Bilirkişi yolun tahribata da neden olacağını anlatarak yeni bir yola gerek olmadığı yönünde görüş bildirdi. Yol, milli park ve 1. derece doğal sit alanında kalıyor.

Alpin çayırları…

Rize İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi’nin 30 Kasım 2017 tarihinde aldığı karara karşı açılan dava kapsamında bilirkişi heyeti 16 Haziran’da söz konusu bölgede incelemelerde bulundu. Bilirkişi mahkemeye sunduğu raporunda bölgedeki izlenimlerini aktararak söz konusu yolun Hazindak Yaylası‘ndan başlayıp Samistal Yaylası’nın kuzeydoğusuna kadar uzandığını belirtti. Yol açma ile kazı-dolgu işlerinin yeni başladığını ve yolun 300-400 metresinin açıldığını ifade eden bilirkişi, yolun çok uzun yıllarda oluşan ve doğal yapısına müdahale edilmesi halinde yenilenmesi mümkün olmayan alpin çayırlıklarını tahrip ettiğini vurguladı.

Yaban hayatı tehlikede

Bilirkişi, inşa edilecek yolun ekosistemi parçalayarak hayvancılıkla geçimini sağlayan bölge sakinlerinin mera alanından yararlanmasını kısıtlayacağını anlatarak yolun yaban hayvanlarının güvenliğini de tehlike altına atacağına dikkat çekti. Ayrıca arazinin eğimli olması nedeniyle alt kotlardaki mera ve orman sayılan alanlara bırakılan hafriyatın çevreyi olumsuz etkilediği ifade edildi. Bilirkişi yol yapımının mera ve hazine arazilerini parçalayacağına dikkat çekerek yaylaların doğal halinin bozulacağını anlattı.

Ayrıca raporda yaylaların birbirine bağlanmasının somut olarak turizme katkısı ve zararının ne olduğuna dönük bir araştırma yapılmadığı ifade edilerek yaylalara ulaşım ve erişimin mevcut olduğu anımsatıldı.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!