SON DAKİKA

Çalı Çekirgeleri, Muş Ovası’na Doğru Hızla İlerliyor

Muş’un yüksek yamaçlarında sürü halinde görülen çalı çekirgeleri, Muş Ovası’na doğru gidiyor. Çekirge sürülerinin ekili alanlara zarar vermesinden endişe edilirken, Tarım ve Orman İl Müdürü Aydın, çekirgelere karşı başlatılan ilaçlama ve yuvalarının yok edilmesi gibi çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bu haber 10 Haziran 2021 - 21:00 'de eklendi.
Abone ol

Muş’ta, geçen yıl görülen çalı çekirgeleri, bu yıl da yüksek kesimlerde araziyi kapladı.

Özellikle sarp ve dağlık kesimlerin yanı sıra kent merkezi, Hasköy ve Korkut ilçeleri ile 11 köy ve yaklaşık 30 mezranın bulunduğu Üçevler Grup köy yolunda görülen çekirge sürüleri, üreticileri endişelendiriyor.

Üçevler Grup köy yolu ile toprak yüzeylerini adeta kaplayarak şehrin ovasına doğru ilerleyen çalı çekirgeleriyle karşılaşan vatandaşlar, büyük bir korku yaşıyor.

Muş Ovası'na ilerleyen çalı çekirgeleri

‘Çayırları yiye yiye kocaman olmuşlar’

Bölgeyi kaplayan çekirgelerin çayırları yiyip bitirdiğini söyleyen Ağıllı köyü İmamı Yakup Ekici, “Çekirgeler bu bölgeyi istila etmiş durumda. Çayırları yiye yiye kocaman bir hale gelmişler. Bu çekirgelerin yönü de şehrin ovasına doğru. İnşallah ovaya ulaşmazlar. Çünkü burada çayır bırakmadılar. İnşallah devletimiz bunun için bir önlem alır” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın, çekirgelerin istilaya dönüşmemesi noktasında başlatılan ilaçlama ve yuvalarının yok edilmesi için çalışmaların devam ettiğini söyledi:

“Sürekli olarak mücadelemiz devam etmektedir. Devlet ve vatandaş işbirliğiyle yapılan bir mücadele şeklidir. İlacını bakanlığımızdan temin etmekteyiz. Alet ve makinasını il müdürlüğü olarak yine biz temiz etmekteyiz. Çiftçilerimizden sadece iş gücü olarak biz yararlanıyoruz. En çok çekirgenin görüldüğü alan Korkut ve Hasköy ilçemiz ile şehir merkezimizdir. Bulanık, Malazgirt ve Varto İlçesi’nde çok şükür çekirgenin zararlısı yoktur.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!