SON DAKİKA

Çakırözer tutuklu gazetecileri hatırlattı

CHP’li Çakırözer TBMM Genel Kurulu’nda, aralarında gazetemiz çalışanı Mahir Kanaat’in de olduğu onlarca tutuklu gazeteciyi

Bu haber 18 Ekim 2017 - 19:31 'de eklendi. Son Güncelleme19 Ekim 2017 - 10:17
Atatürk'ün Katilleri

BirGün / Ankara

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM Genel Kurulu’nda tutuklu gazetecileri ve Türkiye’deki hak ihlallerini gündeme getirdi. Genel Kurul’da söz alan Çakırözer, “Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve gazetenin diğer tutuklu çalışanları gelecek hafta Silivri Cezaevi’nde birinci yıllarını dolduracak. BirGün muhabiri Mahir Kanaat 274 gündür tutuklu. Haftaya ilk defa hakim karşısına çıkacak.” ifadelerini kullandı. Sözcü muhabiri Gökmen Ulu’nun da 146 gündür tutuklu olduğuna dikkati çeken Çakırözer, “Darbecilere Cumhurbaşkanının yerini gösteren haber yaptı diye… Bakın bugün gazetelerde var. Akıncı davasındaki belgelerde var. Darbeciler Marmaris’e Gökmen’in haberiyle değil, ellerindeki işaretli haritalarla gitmişler” dedi.

Tutukluluk 400 günü geçti

Türkiye’de 60 gazetecinin tutukluluk sürelerinin 400 günü geçtiğine vurgu yapan Çakırözer, “Yurttaşlarımızı öldüren eli kanlı çetecilerle, sadece yazıları nedeniyle yargılanan bu isimleri nasıl aynı kefeye koyarız?” diye sordu. Çakırözer, tutuklu milletvekilleri Enis Berberoğlu ile 224 gündür tutuklu olan açlık grevindeki Nuriye ve Semih öğretmeni de hatırlattığı konuşmasında şunlar kaydetti:

“Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen seçilmiş milletvekilleri aylardır tutuklu. İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu, üst mahkemenin tutukluluk gerekçelerini ortadan kaldıran kararına rağmen bugün dört duvar arasında 125’inci gününü yaşıyor. Bir kez daha soruyoruz: ‘Bozulmuş bir kararın tutukluluğu olur mu?’ 224 gündür açlık grevinde bedenlerini ortaya koyan Nuriye ve Semih’in adalet haykırışını duymalıyız.”

Bağımsız mahkemeler

Çakırözer şöyle devam etti:

“Yurttaşlarımız adaleti, hukuku ağaç tepelerinde değil bağımsız mahkemelerde aramalı. Ülkemizde demokrasimizi, hukuk devletimizi güçlendirdikçe, bilimsel laik eğitimi güçlendirdikçe uluslararası arenada hak ettiğimiz saygın yeri yeniden kazanacağımıza inanıyoruz. Bu adımlar sadece itibarımızı artırmayacak aynı zamanda ülkemizdeki yatırım ortamını da iyileştirecek ve en büyük belamız olan işsizliği yenmemize büyük katkı sağlayacaktır.”

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!