SON DAKİKA

ByLock korkusu ticarete dönüştürüldü

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) ByLock kullanıcılarına ilişkin listesini halka arz ettiğini duyuran ‘ByLeak. com’ adlı

Bu haber 19 Eylül 2017 - 12:22 'de eklendi ve 91 kez görüntülendi.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) ByLock kullanıcılarına ilişkin listesini halka arz ettiğini duyuran ‘ByLeak. com’ adlı internet sitesinin, 110 bin 787 kişilik listede ücret karşılığı sorgulama yaptırdığı ortaya çıktı. Sanal para sistemi bitcoin üzerinden, tek bir GSM numarası için 3 dolar karşılığında sorgulama yapılabilen sitede, MİT’in ByLock listesi içinde sorgulama yapmanın suç teşkil etmeyeceğinin belirtilmesi dikkat çekti.

Sitenin bu iddiası, MİT’in listesine nasıl ulaşıldığı konusunda soru işaretlerine yol açtı.

SEKTÖR OLUŞTU

Cumhuriyet’ten Serkan Tartanoğlu‘nun haberine göre, ‘FETÖ’nün iletişim uygulaması olduğu iddia edilen ByLock’un kullanımı, OHAL dönemi adli ve idari soruşturmalarının ana unsurlarından biri oldu. On binlerce kişi ByLock kullandığı iddiası ile gözaltına alındı, tutuklandı, açığa alındı veya ihraç edildi. Hakkında adli veya idari işlem yapılan veya yapılmasından endişe eden çok sayıda kişi ise savcılıklara başvurup, ByLock listesinden olup olmadığı sorusuna yanıt ararken, ‘ByLock kontrolü’ yeni bir sektör oluşturdu.

‘SİYASETÇİLER VE ÜNLÜLER DE VAR’

‘Byleak.com’ adı ile kurulan internet sitesi; MİT tarafından hazırlanan ByLock listesini halka arz ettiğini duyurdu. Sitede giriş yapılmasının ardından açılan sorgulama sayfasında, kayıtlı kişi sayısının 110 bin 787 olduğu görülüyor. MİT’in ByLock listesinin kimin tarafından ele geçirildiği veya sitenin kimin tarafından kurulduğu bilgisine yer verilmedi. Sitenin “Sıkça Sorulan Sorular” bölümünde, “Sorgu sonuçlarında aradığınız kriterde bir kişi bulunuyorsa bu kişi MİT ByLock listelerinin tahrip edilmemiş haliyle aynen gösterilecektir. Listede medyanın ve siyasetin yakından tanıdığı isimler de dahil olmak üzere birçok kişi vardır ve listedeki kişi sayısı veriler geldikçe yükselecektir” ifadelerine yer verildi.

Yapılacak sorgulamanın ise sanal para sistemi “bitcoin” üzerinden ücretlendirildiği ifade edildi. Sitenin “Sıkça Sorulan Sorular” bölümünde yer alan bilgilere göre, sitede giriş yapıldıktan sonra “kredi yükle” seçeneğine tıklanıyor, kişiye özel olarak üretilen “btc” adresinden “bitcoin” tranferi yapılıyor. Tranfer bitcoin servisi tarafından onaylandığında, “BLeak.com” sitesinde oluşturulan hesaba kredi yükleniyor. MİT’in ByLock listesinde 1 GSM numarası üzerinden yapılabilecek sorgulamanın karşılığının 1 kredi, 1 kredinin ise 3 dolar olduğu belirtiliyor. Kredinin yüklenmesinin ardından kişinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarası veya telefon numarası giriliyor ve sorgulama yapılıyor.

“Sıkça Sorulan Sorular” bölümünün “Kendimi güvende hissetmiyorum, ne yapmalıyım?” bölümünde ise teknik olarak erişim engeli gerçekleşmediyse “hiçbir şey yapılmasına gerek olmadığı” ifade ediliyor. Bu bölümde, “ByLeak, hiçbir şekilde log kaydı tutmaz, bunları depolamaz ve kimseyle paylaşmaz. ByLeak üzerinden yapılan sorgular suç teşkil etmez ama siz daha güvenli bir bağlantı kurmak isterseniz VPN servislerini kullanabilirsiniz. Bitcoin ile yapmış olduğunuz ödemeler takip edilemez” deniliyor.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play