Bu Mesaja Dikkat! Dolandırıcılıkta Müstehcen Fotoğraf Tuzağı

İstanbul’da yaşayan 60 yaşındaki Fevzi S.’nin telefonuna gelen ‘Utanmıyor musun bu resmi çekmeye’ ifadelerinin yer aldığı kısa mesaja tıklayınca başına gelmeyen kalmadı. Mesaja tıklayanların telefonu bir süre sonra kapandı.

Bu Mesaja Dikkat! Dolandırıcılıkta Müstehcen Fotoğraf Tuzağı
Yayınlama: 05.02.2022
Düzenleme: 04.02.2022 23:34
20
A+
A-

İstanbul Büyükçekmece’de yaşayan 60 yaşındaki terzi Fevzi S.’nin cep telefonuna gelen ‘Utanmıyor musun bu resmi çekmeye’ ifadelerinin yazıldığı bir mesaj geldi. Gelen mesaja tıklayan Fevzi S.’nin telefonu bir süre sonra kapandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Siber Güvenlik Uzmanı Yavuz Selim Yüksel ise, ‘Size gelen mesajda bir problem olduğunu ve bunu çözmenizi istiyorlar. Hakkınızda birtakım müstehcen fotoğrafların internette dağıldığını hesabınızdan birilerinin para istediğini söylüyorlar. Mesajlarda bir netlik yoksa ve şüpheleniyorsak kesinlikle o linke tıklamamak lazım’ diyerek uyarıda bulundu. 

İstanbul’da yaşayan Fevzi S.’nin telefonuna gelen SMS’e tıklaması sonrası kapanan telefonunu tamirciye götürdü. Telefonu açıldıktan sonra büyük şok yaşayan Fevzi S., rehberindeki 900 kişiye de bu mesajın gönderildiğini gördü. Rehberde telefonlarına mesaj giden kişilerin SMS’e tıklamasıyla aynı sorunu yaşadığını öğrenen Fevzi S., rehberindeki kişileri tek tek arayarak mesajı atan kişinin kendisi olmadığını söyleyerek uyarmaya çalıştı. Dolandırıcılar telefondan gönderdiği SMS ile kişilerin hem dijital hem de sosyal medya hesaplarını ele geçirmeye çalıştığı kaydedildi. 

SMS REHBERİMDEKİ 900 KİŞİYE GİTMİŞ

Dolandırıcıların telefonuna gönderdiği mesaj sonrası yaşadığı mağduriyeti anlatan 60 yaşındaki Fevzi S., ‘Telefonuma link geldiğinde bilmeden üzerine tıkladım. Telefon bloke oldu, tamirciye götürdüm. Meğer ben linke tıkladıktan sonra aynı SMS, rehberimdeki 900 kişiye de gitmiş. Benimle birlikte SMS’e tıklayanların da telefonları kilitlendi. Telefonum açıldıktan kısa bir süre sonra mesajlar yağmaya başladı. Oğlum aradı ve neden böyle bir mesaj gönderdiğimi sordu. Mesajları görünce çok şaşırdım zaten şeker hastasıyım. Hemen sosyal medya hesaplarımı ve internet bankacılığımı bloke ettirdim. Çok kötü bir olay, inşallah başkasının başına gelmez, çok mağdur oldum’ dedi. 

EN ÇOK KULLANDIĞIMIZ PLATFORMLARDAN VURMAYA ÇALIŞIYORLAR

Pandemi sürecinde bu durumun daha fazla yaşandığını ifade eden Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği Başkanı Yavuz Selim Yüksel ise, ‘Dikkat ederseniz telefonlarımıza ya da maillerimize bir ahlaksızlık yaptığımız ya da bir terör örgütüyle bağlantılı olduğumuza dair mesajlar gelmeye başladı. Bu durumda hakkınızda iddia edilen soruşturmayı görmek için sizi linklere yönlendiriyorlar. Sürekli problemli durumlar olduğunu belirterek, bizi en çok vakit geçirdiğimiz dijital platformlardan vurmaya çalışıyorlar’ ifadelerini kullandı. 

MESAJLARDA NETLİK YOKSA SAKIN TIKLAMAYIN

Dijital ortamlarda yapılan bu tür dolandırıcılık yöntemlerine ilişkin konuşan Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği Başkanı Yavuz Selim Yüksel, şunları kaydetti; ‘Bu linklerle sizi tuzağa düşürmeye çalışıyorlar. Size gelen mesajda bir problem olduğunu ve bunu çözmenizi istiyorlar. Hakkınızda birtakım müstehcen fotoğrafların internette dağıldığını hesabınızdan birilerinin para istediğini söylüyorlar. Bu linke tıkladığınızda saldırganın kurmuş olduğu tuzağa düşüyorsunuz. Sizden aldıkları bilgilerle ya bir hesabınız çalınıyor ya da internet bankacılığınız ele geçirilmek için size uygulama yükletmeye çalışılıyor” dedi. Yüksel, Fevzi S.’ye gönderilen mesajda açık bir ifade olmadığını aktararak, şu uyarılarda bulundu: “Mesajlarda bir netlik yoksa ve şüpheleniyorsak kesinlikle o linke tıklamamak lazım. Tıklamadan önce düşünmek kuralını ihmal etmeyelim. Eğer bilinçli bir kullanıcı değilseniz, bilgilerinizi oraya girip saldırgana gönderiyorsunuz’

GENELLİKLE HEDİYE KAZANDINIZ MESAJLARI GELİYOR

Bundan daha önce de Instagram üzerinden hesabının çalınmaya çalışıldığını aktaran Neval Turgut isimli bir vatandaş ise şu ifadeleri kullandı; ‘Önce hesabınız çalındı diye bir mesaj geldi, ekstra bilgiler talep ettiler. Tıklamadığımda bir sorun olmadı. Biraz bilgi aldığımda inanmamam gerektiğine karar verdim” dedi. Gamze Çakmak ise, “Link gönderiyorlar ama kabul etmiyorum. Çünkü daha önce başıma geldi. Tıkladım ve hesabım çalındı. Yeni hesap açmak zorunda kaldım” diye konuştu. Ece Sayar ise, sosyal medya hesabına gelen linklere tıklamamaya dikkat ettiğini vurgulayarak, “Genellikle ‘Hediye kazandınız’ diye mesaj atıyorlar. Korkmuyorum ama yine bir dolandırıcılık yöntemi olduğunu bildiğim için açmıyorum.’

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı