Privacy Policy Page
SON DAKİKA

Bosna Hersek’ten Türkiye’ye getirilen etlerde hastalık çıktı

Odatv’de yer alan habere göre, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan giriş yapan 20 ton sığır karkas etindeki hastalık, kapıdan giriş yaptıktan sonra tespit edildi.

Bu haber 23 Ocak 2018 - 13:38 'de eklendi. Son Güncelleme23 Ocak 2018 - 13:53

Odatv’de yer alan habere göre, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan giriş yapan 20 ton sığır karkas etindeki hastalık, kapıdan giriş yaptıktan sonra tespit edildi. 24 Ağustos 2017 tarihinde incelemeye alınan hayvanların tahlil sonuçları, 29 Ağustos’ta belli oldu. Tahlil sonuçlarına göre raporda, insan sağlığına zararlı, ‘E.coli O157’ hastalığı tespit edildi. Bu hastalık tıp dünyasında bilinen en tehlikeli gıda kaynaklı patojen bakteriler arasında değerlendiriliyor.

Sizi uyarmıştık, “ 250 bin müslümanı katleden Sırplardan et almak Haramdır” diye.
Bosna’dan ithal edilen 20 ton et hastalıklı çıktı.
Bakan Fakıbaba, ithal eti “Siz yiyebiliyor musunuz” sorusuna “Tabii ki. Vatandaşa yedirdiğim eti ben de yiyorum.” Demişti.
Hesabını kim verecek?? pic.twitter.com/kuSjNoxGrk

— Tacettin BAYIR (@tacettinbayir) 23 Ocak 2018

Hastalığın tespit edilmesiyle birlikte analizi yapan laboratuvar tarafından, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü uyarıldı. Kurum, bunun üzerine İstanbul Depo Müdürlüğü’ne, Sakarya Et Kombinası Müdürlüğü’ne, Sincan Et Kombinası Müdürlüğü’ne ve Diyarbakır Et Kombinası Müdürlüğü’ne, ‘Analizi uygun çıkmayan emtialar’ başlığı altında bir yazı gönderdi.

Bosna Hersek’ten ithal edilen ve analiz sonucu beklenmeden piyasaya sürülen 20 ton karkas ette insan sağlığına zararlı hastalık olduğu tespit ediliyor. Et ve Süt Kurumu piyasaya sürülen etlerin imhasına 5 ay sonra karar veriyor. Halkın sağlığıyla oynamak suçtur!

— Orhan SARIBAL (@orhansaribalchp) 23 Ocak 2018

‘TÜKETİME UYGUN DEĞİLDİR’

Yazıda, Bakanlar Kurulu kararıyla MUJANOVİCİ firmasından alınan etler hatırlatılarak, “Bu ithalat sözleşmesi kapsamında ülkemize giriş yapan tırlardan alınan numunelerde E. Coli O157 pozitif çıktığı ve insan gıdası olarak tüketimin uygun bulunmadığı başkanlığımıza bildirilmiştir” ifadeleri yer aldı.

İMHASI İSTENDİ

Yazının devamında ise etlerin imha edilmesi istendi. Türkiye Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü’nden gönderilen yazının son paragrafı şöyle:

“Söz konusu uygunsuz emtiaların, deponuzun bağlı olduğu belediyeye ait imkanlar dahilinde imhası, imkan bulunmayan durumlar için ise Erzincan Et Kombinası rendering tesislerinde imhası için gerekli hazırlıkların yapılması, imha takviminin belirlenmesi ve tarafımızca imha komisyonu oluşturulması için yapılan programın bakanlığımıza bildirilmesi hususunda gereğini rica ederim.”

Mert Taşçılar yazdı:
Vatandaşa hastalıklı et yedirdiler…https://t.co/qfmv2RONU5 pic.twitter.com/SkCB67klJj

— Odatv (@odatv) 23 Ocak 2018

İMHA YAZISI 5 AY SONRA YAZILDI

İddiaya göre, hastalıklı etler, analiz sonuçları beklenmeden iç piyasaya sürüldü. 29 Ağustos’ta hastalık tespit edilmesine karşın imha yazısı Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü Alım ve Üretim Dairesi Başkanı Mustafa Sami Cüceloğlu imzasıyla 5 ay sonra, 5 Ocak 2018’te yazıldı.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!