SON DAKİKA

Bölgede Tansiyon Yükseliyor: Rusya, Ukrayna sınırına Iskander-K Füze Sistemlerini Konuşlandırıyor

Rusya, Ukrayna’nın Kharkiv, Luhansk bölgeleri ile Voronezh yakınlarındaki bölgelere İskender füze sistemlerini konuşlandırdı

Bu haber 12 Nisan 2021 - 20:32 'de eklendi. Son Güncelleme12 Nisan 2021 - 20:59
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

(defenceturk.net)’te yer alan habere göre; Janes açık kaynak istihbarat uzmanı Thomas Bullock, açık kaynaklı istihbarat yoluyla 2021 Mart ayının sonundan bu yana Rus-Ukrayna sınır bölgesinde yer alan operasyon bölgelerine taşınan veya hareket eden Rus Iskander-K füze sistemlerini tespit ettiğini ifade etti.

Thomas Bullock, 8 nisan tarihinde Janes’de, muhtemelen Rus Ordusuna bağlı 119.Füze Tugayı’na ait Iskander kısa menzilli balistik füze sistemlerinin Sverdlovsk bölgesinden Ukrayna sınırında yer alan Voronej bölgesine konuşlandırıldığını belirlediğini belirten bir makale yayınladı.

Bullock söz konusu makalesinde, “Mart ayının sonlarından bu yana Rusya’nın Ukrayna sınırına, özellikle Kırım, Voronej ve Rostov bölgelerine büyük miktarlarda askeri teçhizat taşıdığı tespit edildi” bilgileri yer almakta. Aynı zamanda Thomas, Iskander füze sistemlerini de içeren askeri konvoyun Voronej şehrinde hareketini gösteren görüntüler yayınladı.

Rus sosyal medyasında yayınlanan videolarda, Iskander-K füze sistemi Taşıyıcı Kurucu Rampaları 111 ve 121 numara ile görülmektedir. Bu rakamlar, Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı tarafından daha önce yayınlanan fotoğraflarda ve videolarda görülen İskander-K sistemlerinin füze sistemi Taşıyıcı Kurucu Rampalarıyla benzer numaralar ile görülmüştür.

Iskander-K füze sistemi

Iskander-K, Iskander füze sisteminin en son versiyonudur ve füze sistemi, iki çeşide ayrılan (9M728 ve 9M729) R-500 uzun menzilli seyir füzesi ile donatılmıştır. Rusya, R-500 füzesinin 300 milden biraz daha az bir menzile sahip olduğunu söylese de uzmanlar gemi tabanlı Kalibr füzesine benzer şekilde 3000 km’den fazla bir menzile sahip olabileceğini vurgulamaktadır.

Iskander-K normal Iskander’den farklı olarak R-500 seyir füzelerini kullanmaktadır ve kullanılan kanister ile ayırt edilebilmektedir

Iskander-K normal Iskander’den farklı olarak R-500 seyir füzelerini kullanmaktadır ve kullanılan kanister ile ayırt edilebilmektedir.

Iskander-K füzesi, harekat seviyesindeki çatışmalarda kullanılmak üzere tasarlanmış taktik bir füze sistemidir. Sistem; komuta karakolları ve iletişim röleleri, kümelenmiş askerler, hava ve füze savunma tesisleri gibi yer hedeflerini veya hava meydanlarında sabit ve döner kanatlı hava araçları gibi hedeflerin imhasında kullanılabilmektedir.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!