SON DAKİKA

Bodrum ve Didim’in Akciğerleri Alev Alev Yanıyor: Alevler Yerleşim Yerlerine Yaklaşıyor

Türkiye’nin güneyi alevlere teslim oldu. Dün öğlen saatlerine Manavgat’ta başlayan orman yangınlarına müdahale sürerken, bugün ise Marmaris, Bodrum ve Didim’de de yangınlar başladı. Ekiplerin müdahale ettiği yangınlarla ilgili açıklama yapan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yangınlarla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Bu haber 29 Temmuz 2021 - 16:40 'de eklendi. Son Güncelleme29 Temmuz 2021 - 18:23
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Antalya Manavgat’ta ülkeyi dehşete düşüren yangınlar nedeniyle 18 köy ve mahalle boşaltıldı; evler ve ahırlar yandı. Akseki’de ise gece vakti başlayan yangın çevreye sıçradı. Vatandaşlar bir yandan evlerine ulaşan yangını bahçe hortumlarıyla söndürmeye çalışırken, bir yandan da hayvanlarını bölgeden uzaklaştırmaya çalıştı.

MARMARİS’TE BAŞLAYAN YANGIN YERLEŞİM BÖLGELERİNE KADAR YAKLAŞTI

Bugün öğle saatlerinde ise Marmaris’ten gelen yangın haberleri ülke gündemine oturdu. Edinilen son bilgilere göre Marmaris Armutalan bölgesindeki ormanlık alanda 13.05 sıralarında yangın çıktı. Tek noktadan başlayan yangında, alevler, kuru otalar ve rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayıldı. Yerleşim yerleri ve oteller yaklaşık 100 metre mesafedeki yangında alevlere havadan ve karadan müdahale sürüyor.

YANGINLARLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Ekiplerin müdahale ettiği yangınlarla ilgili açıklama yapan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, yangınlarla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Altun açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ülkemizin farklı bölgelerinde meydana gelen orman yangınları hepimizin ciğerini yaktı. Bu yangınlar sırasında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Cenabı Allah’tan rahmet yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum.

“SAHADA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

Milli servetimiz olan ormanlarımızdaki yangınları kontrol altına almak ve etkilenen vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için Cumhurbaşkanımız devletimizin tüm imkanlarını seferber etmiştir. Tüm kurumlarımız sahada vatandaşlarımızın yanında çalışmalarını sürdürmektedir.

“KAPSAMLI BİR SORUŞTURMA BAŞLATILDI”

Yangınların ortaya çıkış sebebi üzerine kapsamlı soruşturmalar da başlatılmıştır. Sorumlular en kısa zamanda doğamıza ve ormanımıza karşı giriştikleri bu saldırının hesabını verecektir. Dualarımız yangınlarla mücadele eden ormanın kahramanları ile. Hepimize geçmiş olsun.”

KILIÇDAROĞLU’NDAN DA TEPKİ: SORUMLULAR BULUNACAKTIR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yangınlarla ilgili sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yaparak, “Bu bir sabotaj mı, devlet bunu mutlaka tespit edecektir. Ormanlarımızın, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın, çalışanlarımızın, ormanlarda yaşayan canlıların hesabı sorulur. Bu konuda hepimiz biriz; tek yüreğiz. Bu böyle bilinsin” sözlerine yer verdi.

TARIM VE ORMAN BAKANI PAKDEMİRLİ’DEN AÇIKLAMA

– Güvercinlikte bir otelin boşaltılması tahliyesi söz konusu oldu ve tahliye başladı.

– Tüm bu yangınlara 3 uçak 38 helikopter 472 arazöz ve toplamda tüm kurumlardan katılan aşağı yukarı 4000 personelle Bu yangınlarla mücadele ediyoruz.

– 183 vatandaşımız toplamda bu yangınlardan etkilendi 15’i taburcu oldu ve buradaki Manavgat Devlet Hastanesi’nde de 10 Entübe arkadaşımız ihtiyaten başka bir hastaneye taşındı 

– Malesef Antalya’da 3 can kaybımız var

– Yangınların sebebi ile alakalı Elbette dediğim gibi bizim şu anda yangınların sebebinden çok yangınların söndürülmesi bizi daha çok alakadar ediyor.

– Ama sebebi ile ilgili çok yönlü soruşturma ve Araştırma ilgili kolluk kuvvetleri ve adli merciler tarafından yapılıyor. 

– Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli: “Hasarlarla ilgili ilk tespitlerimize göre 150 büyükbaş, bin küçükbaş, 6 bin dekar tarım arazisi ve 500 dekar ağırlıklı muz serasında zarar var.”

– Meteoroloji Bolu Aktaş söyleyebileceğim yüksek suratlı rüzgarın şu anda hala devam et söz konusu ancak ilerleyen saatlerde değişen yönde ve azalan Rüzgar sürati ile beraber En azından Antalya tarafında ve şartların biraz da lehimize olabileceğini söylüyorum. 

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI MURAT KURUM’DAN AÇIKLAMA

– Ben de yangın sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum.

– Sayın bakanımız da açıkladılar devletin tüm imkanları antalyamız için Manavgat kırmızı için seferber edilmiş durumda tüm ekiplerimiz sahada lar ve 117 gün 24 saat esasına ilişkin çalışıyorlar.

Atatürk'ün Katilleri

– Rize Çevre Şehircilik Bakanlığı olarak bir taraftan ekiplerimiz Orman Genel müdürlüğümüz kapatınız Kızılay’ın uzun temiz rama kurtarma ve yangın söndürme faaliyetlerini yürütürken

– Diğer taraftan sönen yangın yerlerine ilişkinde hasar tespit çalışmalarında bakanlığımız ekiplerince yapmaya başladık şu an sahada ilan 30 ekibimiz mobil laboratuvarımız araçlarımız hepsi sahada lar ve bir fiil İnşallah en kısa zamanda yangının söndürülmesi ile birlikte hasar tespit çalışmalarında tamamlıyor olacağız.

 – Evrenseki Mahallesi’nde kalemler Mahallesi’nde yavrudoğan Mahallesi’nde Çolaklı ve Yeniköy mahallelerinde hasar tespit çalışmaları başlatılmış durumda ve Bu çerçevede 76 Yapı 155 bağımsız bölüm incelendi

– Bu çerçevede de 77 bağımsız bölümün yanarak acil ağır hasarlı veya Yıkık olduğu tespiti yapıldı.

DIŞIŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU’NDAN AÇIKLAMA

– Vatandaşlarımıza yardımları zamanında ulaştırmak için AFAD’ın koordinasyonunda bir lojistik merkezi oluşturuldu.

– 6 noktada Kızılay sıcak yemek servisi yapıyor, diğer giyecek gibi acil ihtiyaçların karşılanması için muhtarlarla bir iletişim ağı oluşturuldu.

DÜN AKŞAM 5 İLDE DAHA YANGIN ÇIKTI

Dün akşam Osmaniye, Adana, Kayseri, Uşak ve Mersin’de de yangın çıktı. Osmaniye ve Adana’da yerleşim yerlerini tehdit eden yangınlar nedeniyle bölgedeki bazı köyler boşaltıldı. Uşak’ta Kısa sürede büyüyerek iş yerlerine sıçrama ihtimali olan yangına ihbar üzerine çok sayıda itfaiye ekibi ve polis sevk edildi. İtfaiyenin çalışmaları sonucunda yangın iş yerlerine sıçramadan söndürüldü. Kayseri’de yangına müdahale çalışmaları ise 100 kişilik ekiple sürdürülüyor.

AFAD’dan yapılan son açıklamaya göre alevlere teslim olan 5 ilin son durumu şöyle:

ANTALYA

Antalya AFAD İl Müdürlüğü’nden 4 araç ve 14 personel bölgede görevlendirilirken, çalışmalara destek vermek üzere Afyonkarahisar AFAD İl Müdürlüğü’nden il müdürü ve 20 personel ile İzmir AFAD İl Müdürlüğü’nden il müdürü ve 7 personel Antalya’da görevlendirildi. Ayrıca Isparta, Burdur, Konya, Karaman, Mersin, Kocaeli ve İstanbul illerinden Antalya Valiliği ile eşgüdüm halinde 19 arazöz, 17 itfaiye aracı ve 1 su tankeri bölgeye sevk edildi. Yangından etkilenebilecek alanlarda bulunan evler tahliye edilirken, yangında birçok ev, iş yeri, ahır, tarım arazisi, sera ve araç zarar gördü. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden 24 personel, 12 ekip halinde hasar tespit çalışmalarına başladı. Tedbir amaçlı toplam bin 300 kişi kapasiteli 2 KYK yurdu ve 4 MEB pansiyonu hazır hale getirildi. Orman Bölge Müdürlüğü’ne ait bir arazözün devrilmesi sonucunda yaralanan sürücü ise tedavi altına alındı. Türk Kızılay tarafından 1 sahra mutfak kiti ve 5 ikram aracı ile 20 bin 400 kişi/öğün kapasiteli beslenme üniteleri, 25 personel ile birlikte bölgeye sevk edildi.

MERSİN

28 Temmuz’da Mersin’in Aydıncık ilçesinde meydana gelen orman yangınına ise 1 uçak, 5 helikopter ve 97 arazözle müdahale ediliyor. Mersin AFAD İl Müdürlüğü’nden 3 araç ve 10 personel bölgede görevlendirildi. Ayrıca Ankara, Niğde ve Karaman illerinden Mersin Valiliği ile eşgüdüm halinde 9 arazöz, 1 itfaiye aracı ve 1 su tankeri bölgeye sevk edildi. Barınma ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak Aydıncık’ta 135, Gülnar’da 500 ve Bozyazı’da 60 kişilik olmak üzere toplamda 695 kişilik kapasite hazırlandı. Hasar tespit çalışmaları için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 3 araç ve 6 personel görevlendirdi.

OSMANİYE

28 Temmuz’da Osmaniye’nin Kırmacılı köyü ve Karacalar mevkilerinde meydana gelen iki ayrı orman yangınına 1 uçak, 3 helikopter, 41 arazöz, 18 su tankeri, 20 iş makinası, 1 JCB, 2 TOMA, 9 tır, 24 arazi aracı ve toplam 312 personel ile müdahale ediliyor. Osmaniye AFAD İl Müdürlüğü’nden 1 araç ve 4 personel bölgede görevlendirildi. AFAD eşgüdümünde Kilis, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay valiliklerinden bölgeye 7 su tankeri, 7 arazöz, 1 ekskavatör ve 3 itfaiye aracı sevk edildi. Karacalar mevkiindeki yangın kontrol altına alınmış olup soğutma çalışmaları sürdürülürken, Kırmacılı köyünde yangına müdahale devam ediyor. Kırmacılı köyündeki evler ile Ürün ve Dombullu yaylaları tahliye edilirken, yangınlardan etkilenen vatandaşlar için Osmaniye KYK Karaoğlan Yurdu tahsis edildi.

ADANA

28 Temmuz tarihinde Adana’da 21 noktada meydana gelen orman yangınlarına 1 uçak, 1 helikopter, 16 arazöz, 12 su tankeri, 8 itfaiye aracı, 4 iş makinası, 1 ekskavatör, 1 robet, 2 pikap, 5 araç ve toplam 345 personel ile müdahale ediliyor. Meydana gelen yangınlardan 7 vatandaş etkilenirken, Sağlık Bakanlığından 8 ambulans, 1 UMKE aracı ve 27 personel bölgeye sevk edildi. Adana AFAD İl Müdürlüğü’nden 4 araç ve 18 personel bölgede görevlendirildi. Kozan ilçesinden Akdam, Akarca, Salmanlı, Kızlarsekisi, Ergenuşağı ve Bağözü mahallelerinden bin 680 vatandaşın, Aladağ ilçesinden ise 25 vatandaşın tahliyesi gerçekleştirildi. Kozan ilçesine bağlı Kızlarsekisi, Salmanlı, Gökyüzü, Kuytucak ve Akarca mahalleleri ile Aladağ ilçesine bağlı Boztahta köyünde tahliye çalışmaları sürüyor.

MUĞLA MARMARİS

29 Temmuz’da Muğla’nın Marmaris ilçesi İçmeler Mahallesi’nde ormanlık alanda çıkan yangına 1 uçak, 5 helikopter ve 30 arazözle müdahale ediliyor. Muğla AFAD İl Müdürlüğü’nden 1 araç ve 4 personel bölgede görevlendirildi. Yangın an itibarıyla herhangi bir yerleşim yerini tehdit etmemekle birlikte yangının yerleşim yerlerine doğru yayılması ihtimaline karşı tahliye planlamasına başlandı.

 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!