Birleşik Arap Emirlikleri’ne Vergi Kıyağı

Sıcak para arayışında sık sık kapısı çalınan Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) vergi jesti geldi. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayınlanan kararla, BAE menşeli tarım ve sanayi ürünlerinde ithalat vergisi sıfırlandı.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne Vergi Kıyağı
Yayınlama: 31.08.2023
81
A+
A-

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında imzalanan Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması çerçevesindeki gümrük tarife düzenlemeleri gerçekleştirildi.

BAE menşeli tarım ve sanayi ürünlerine vergi istisnası getirilmesi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Böylece, BAE menşeli binlerce ürünün ithalatında uygulanan gümrük vergisi oranları yeniden düzenlendi ve bazı ürünlerden ithalat vergisi alınmamasına karar verildi.

Tarım ürünleri ile ilgili kararnamede, “Ekli ‘Birleşik Arap Emirlikleri Menşeli Bazı Tarım Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar”ın yürürlüğe konulmasına; 1567 sayılı Kanunun 1 inci, 474 sayılı Kanunun 2 nci, 3283 sayılı Kanunun 2 nci, 4458 sayılı Kanunun 16 ncı, 22 nci ve 55 inci maddeleri ile 2976 sayılı Kanun ve 7449 sayılı Kanun hükümleri gereğince karar verilmiştir’ denildi.

Sanayi ürünleriyle ilgili kararnamede ise “Ekli ‘Birleşik Arap Emirlikleri Menşeli Bazı Sanayi Ürünlerinin İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulaması Hakkında Karar’ın yürürlüğe konulmasına; 1567 sayılı Kanunun 1 inci, 474 sayılı Kanunun 2 nci, 3283 sayılı Kanunun 2 nci, 4458 sayılı Kanunun 16 ncı, 22 nci ve 55 inci maddeleri ile 2976 sayılı Kanun ve 7449 sayılı Kanun hükümleri gereğince karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Tarife kontenjanı çerçevesinde yapılacak ithalatta gümrük vergisi alınmayacak. Bunun dışında yapılacak ithalatta ise söz konusu maddeler için tespit edilen gümrük vergisi uygulanacak. Resmi Gazete’deki listeye göre BAE’den gelecek tavuktan yumurtaya, sebzeden baklagillere, yağlardan sütlere kadar birçok üründe belli bir miktara kadar vergi alınmayacak.

BAE, AKP iktidarının sıcak para arayışında sık sık kapısı çalınan ülkelerin başında geliyor. Erdoğan son olarak 18 Temmuz’da BAE’ye giderek Devlet Başkanı Al Nahyan ile görüşmüştü.

Kaynak: AA

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı