Bir Bu Eksikti! Şimdi de İstanbul’da Araplar için Özel Okul Açıldı, YouTube’a Tamamı Arapça Reklam Verdi

İstanbul’un Bağcılar ilçesinde açılan bir özel okul dikkat çekti. Tabelası Arapça olan kolej, Youtube’a da dili Arapça olan bir reklam verdi. Kolejin sosyal medyada yaptığı paylaşımların da Arapça olduğu görüldü.

Bir Bu Eksikti! Şimdi de İstanbul’da Araplar için Özel Okul Açıldı, YouTube’a Tamamı Arapça Reklam Verdi
Yayınlama: 16.07.2022
174
A+
A-

Türkiye’de son dönemde Arapça tabela ve ilanlar yaygınlaşmaya başlarken, İstanbul’un Bağcılar ilçesinden dikkat çeken görüntüler geldi. 

https://twitter.com/parlamentohaber/status/1548408815631998981?s=20&t=0ReBPkufPI-1YohzC92bVQ

İlçede bulunan “Awael Koleji” isimli özel okulun Arapça tabela kullandığı görüldü. Ayrıca okul, YouTube’a tamamı Arapça reklamlar verdi. 

Awael Koleji’nin Instagram hesabından yapılan paylaşımlarında Arapça olarak yapıldığı görüldü. 

Araplar için açılan özel okulun reklamları, YouTube’da birçok Türk kullanıcının karşısına çıkmaya başladı. 

Okul, YouTube’a verdiği reklamı sosyal medya hesabından “Bağcılar’daki Al Awael Uluslararası Okulları, Mübarek Kurban Bayramı’nın ardından anaokulundan ortaokul bitimine kadar öğrencilerini ağırlamak için kapılarını açıyor” denildi. 

LC WAIKIKI ARAPÇA TİŞÖRTÜ ÇIKARMIŞTI

Hazır giyim zinciri LC Waikiki’nin internet sitesi üzerinden Arapça yazılı bebek tişörtlerini satışa çıkarması tepkilere neden olmuştu. Şirket, sistemsel bir hata olduğunu belirterek söz konusu tişörtün satıştan kaldırıldığını duyurmuştu.

ÖZEL ÜNİVERSİTELERDEN ARAPÇA REKLAM 

Bazı Türk özel üniversiteleri, yabancı öğrenci alabilmek için Arapça reklamlar yayınlamaya başlamıştı. Ankara Çankaya Üniversitesi, resmi instagram sayfasından Arapça tanıtım videosu yayınlamıştı.

ARAPÇA TABELA, LEVHA VE REKLAMLAR TEPKİ ÇEKİYORDU 

Türkiye’nin ve Trabzon’un gözde turizm bölgelerinden biri olan ve her yıl yerli yüz binlerce kişiyi ağırlayan Uzungöl tanınmaz hale geldi. Bölgede Türkçe menüsü bulunmayan Arap restoranları açıldı. Birçok dükkanın ve bilgilendirme levhasının Arapça olduğu görüldü.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI, “ARAPÇA DESTEKLEME KURSLARI AÇACAĞIZ” DEMİŞTİ

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, geçtiğimiz haftalarda TRT ile imzalanan protokol sırasında yabancı dil konusunda dikkat çeken bir açıklama yapmıştı. Mahmut Özer, 2022-2023 eğitim yılından itibaren Arapça ve İngilizce destekleme ve yetiştirme kursları açılacağını söylemişti. 

Özer, “2022-2023 eğitim yılından itibaren Türkçe, matematik ve fen bilimlerinin ardından ilk kez Arapça ve İngilizce destekleme ve yetiştirme kursları açacağız” demişti.

Kaynak: Aykırı

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı