SON DAKİKA

BİLİM İNSANLARINDAN UYARI: DÜNYA DAHA ÖNCE MEYDANA GELEN KİTLESEL YOK OLUŞU TEKRAR YAŞAYABİLİR

360 milyon yıl önce ozon tabakası erozyonu, Dünya’daki bitkilerin ve tatlı su hayvanlarının çoğunu yok eden kitlesel bir yok olma olayına yol açtı. Bilim insanları, antik orman ekosistemini tahrip eden yüksek düzeyde ultraviyole radyasyonun varlığına dair kanıt buldu. Araştırmacılar, Dünya’nın iklim değişikliği nedeniyle 359 milyon yıl önce var olan küresel sıcaklıklılara yöneldiğini ve benzer bir kitlesel yok oluş senaryosuyla tekrar karşılaşılabileceği konusunda uyardı.

Bu haber 29 Mayıs 2020 - 2:04 'de eklendi.
Abone ol

İngiltere’deki Southampton Üniversitesi’nden bilim insanları antik orman ekosistemleri hakkında yaptıkları araştırmada, bölgedeki bitki ve hayvan türlerinin yok olmasına yüksek düzeydeki ultraviyole ışınlarının yaydığı radyasyonun  neden olduğunu belirtti.

Araştırmacılar, 360 milyon yıl önce meydana gelen ozon tabakasındaki parçalanmayla ultraviyole ışınlarının yaydığı radyasyon miktarında hızlı bir artış meydana geldiğini söyledi.

DÜNYA 359 MİLYON YIL ÖNCEKİ KÜRESEL SICAKLIKLARA YÖNELİYOR

Çalışmanın yazarları, iklim değişikliği ve küresel ısınma  nedeniyle 359 milyon yıl önce var olan küresel sıcaklıklara yöneldiğimiz için Dünya’nın benzer bir senaryo ile karşılaşabileceğini bildirdi.

“OZON TABAKASI TEKRAR PARÇALANABİLİR”

Konuyla ilgili açıklama yapan, Profesör John Marshall, “Mevcut tahminler, 360 milyon yıl öncesine benzer küresel sıcaklıklara ulaşacağımızı ve ozon tabakasının benzer bir çöküşünün tekrar meydana gelebileceğini gösteriyor. Bu gerçekleşirse, kara ve sığ deniz yaşamı ölümcül radyasyona maruz kalabilir. Dünyanın çevre  politikası iklim değişikliğinden iklim acil durumuna taşınır” ifadelerini kullandı.

Sonuçları, Science Advances adlı dergide yayımlanan araştırma Marshall ve arkadaşları, Devoniyen jeolojik dönemin(yaklaşık 360 milyon yıl önce) sonunda Dünya’yı zararlı UV radyasyonundan koruyan ozon kalkanının kısa bir süre için kaybolduğunu keşfetti. Araştırmacılar, bu nedenle Dünya’nın kısa ve hızlı bir şekilde ısındığını aktardı.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

“Ozon tabakası doğal olarak  sürekli yenilenen ve kaybolan bir akış halindedir bunun geçmişte de kıta ölçeğinde volkanik patlama gibi bir katalizör olmadan olduğunu gösterdik” açıklamasını yapan çalışmanın yazarları, yüksek seviyelerde UV radyasyonunun orman ekosistemlerini tahrip ettiğine ve birçok balık ve tetrapod türünü öldürdüğüne de dair kanıt buldular.

DÜNYADA BEŞ KİTLESEL YOK 0LUŞ MEYDANA GELDİ

Bilim insanlarına göre, dünyada günümüze kadar beş kitlesel yok oluş olayı meydana geldi: Ordovisyen Yok Oluşu (450 milyon yıl önce), Devoniyen Yok Oluşu (380 milyon yıl önce), Permiyen Yok Oluşu (250 milyon yıl önce), Triyas Yok Oluşu (200 milyon yıl önce) ve Kretase Yok Oluşu (65 milyon yıl önce).

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!