SON DAKİKA

Bildiri Yayımlayan Amiraller Hakkında Soruşturma

103 emekli amiralin yayımladığı bildiriyle ilgili bir son dakika gelişmesi yaşandı. Birdiriye TCK 316 soruşturması açıldı.

Bu haber 04 Nisan 2021 - 20:57 'de eklendi.
Abone ol

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan yapılan bilgilendirmede 103 emekli amiralin yayımladığı bildiriyle ilgili TCK 316 soruşturması açıldı.

Ortak açıklamaya öncülük edenlerin tespit edildiği bildirilen açıklamada, önümüzdeki günlerde bu amirallerin ifade vermek için çağrılacağı belirtildi.

5237 sayılı TCK’nın 316. maddesinde “Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar” bölümünde şu şekilde düzenlenmiştir:

Suç İçin Anlaşma Suçu Nedir? (TCK 316)
Madde 316 – (1) Bu kısmın dördüncü ve beşinci bölümlerinde yer alan suçlardan herhangi birini elverişli vasıtalarla işlemek üzere iki veya daha fazla kişi, maddi olgularla belirlenen bir biçimde anlaşırlarsa, suçların ağırlık derecesine göre üç yıldan oniki yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Amaçlanan suç işlenmeden veya anlaşma dolayısıyla soruşturmaya başlanmadan önce bu ittifaktan çekilenlere ceza verilmez.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“04/04/2021 tarihinde bazı internet siteleri ve sosyal medya mecralarında paylaşılan ve ‘103 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayınlandığı belirtilen açıklamayı hazırlayanlar ile varsa irtibatlı oldukları kişilerin tespiti ve yasal gereğinin takdir ve ifası amacıyla re’sen soruşturma başlatılmıştır.”

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

    Parlamento Haber | Korku yok!