SON DAKİKA

‘BİLAL ERDOĞAN’IN TÜRGEV’İ TABİAT PARKI İÇİN HAREKETE GEÇTİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜRGEV, Gökçetepe Tabiat Parkı’nda yılın belli dönemlerinde kamp yaptığı kampı alanını zimmetine almaya hazırlandığı öne sürüldü.

Bu haber 29 Ağustos 2019 - 0:15 'de eklendi.
Abone ol

Oda Tv yazarlarından Hakan Erol’un köşesine taşıdığı habere göre; Daha Kaz Dağları’nın acısı bile dinmemişken “Bilal Erdoğan’ın TÜRGEV’i, Gökçetepe Tabiat Parkı’nın peşine düştüğü” iddia edildi.

Türkiye Kaz Dağları’ndaki doğa katliamına tepkisini göstermeye devam ediyor.

Kaz Dağları’nın çöle dönüştürülme projesi tartışılmaya devam ederken, Edirne’nin Keşan ilçesinde de ilginç olaylar yaşanıyor. İşte Hakan Erol’un köşesine taşıdığı “Bilal Erdoğan gözünü oraya mı dikti” başlıklı yazısı:

AĞAÇLAR KESİLİYOR

Şöyle anlatalım…

Keşan’da bulunan Gökçetepe Tabiat Parkı, büyük bir tehlikeyle karşı karşıya…

Park’taki Orman Kampı’nın 5 yıllık işletmesini ise, yıllık 50 bin TL bedelle, Kartur İnşaat Reklam, Turizm ve Taşımacılık Ltd. Şti. kazanmıştı. Şirket, ormanlık alana 80 ile 100 arası ev yapmayı planlarken, şimdiden 40’tan fazla evin oluşturulduğu ifade ediliyor.

Ekşi Sözlük’te, Gökçetepe Tabiat Parkı’nın kamp alanına birkaç sene önce gidenlerle, şimdi gidenler, yaşanan gelişmeden rahatsızlıklarını dile getiriyor. Zira yapılan yorumlarda da, ormanların yok edilerek yerine evlerin yapıldığı ve doğal güzelliğin bozulduğu belirtiliyor.

Yapılan taş evlere, çevredeki vatandaşlar da tepkilerini dile getirirken, ağaç katliamının ise her yıl biraz daha büyüdüğü ifade ediliyor.

KAÇAK AFGAN İŞÇİLER

Şimdi…

En az yapılan ağaç katliamı kadar, önemli bir konu daha var…

İddia o ki, Gökçetepe Tabiat Parkı’nda kaçak olarak Afgan işçiler çalıştırılıyor.

“Bu artık Türkiye klasiği” demeyin, zira, yaklaşık 30 işçinin, Bakanlık logolu bir çöp aracında ve bakanlığın resmi üniformasıyla çalıştırıldığı iddia edildi. Siyah plakalı aracın üzerinde görülen ve fotoğraflanan Afgan işçilerin, Gökçetepe Tabiat Parkı’ndaki taş evlerin inşaatında ve çadırlarda da kaçak olarak çalıştırıldığı ileri sürüldü.

Yine Afganların; çöp toplamak, çadır kurmak ve çevre düzenleme, taşıma işlerinde de kullanıldığı ifade edildi.

Keşanlılara Afgan işçileri sorduğumuzda ise, “bu durumun Keşan’ın bir gerçekliği olduğu” yorumlarını aldık. Afganların köylerde çobanlık yaptığı ve kaçak çalıştırıldığı belirtilirken, yine hangi gerekçeyle Bakanlık bünyesinin logosunun bulunduğu bir çöp aracında çalıştırıldıkları ise tartışmalara neden oldu.

Konuyla ilgili olarak birçok kurumu arayarak, bilgi istedik.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Keşan İlçe Özel İdaresi, böyle bir araçlarının bulunmadığını vurgulayarak, söz konusu araçtan ve kaçak çalıştırılan işçilerden haberlerinin olmadığını ilettiler.

Keşan Belediyesi’ni aradığımızda ise, “yetkili” kişinin yerinde olmamasından ötürü bilgi alamadık.

Araçlarda logosu bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı ise, iddiaları “araştıracağını” belirtmesine rağmen, haberimiz yayına girene kadar bize bir cevap vermedi.

BİLİNMEYEN PLAKA…

Peki…

İşlerin daha da karmaşıklaştığı konuya gelelim…

Siyah plakalı Bakanlık logolu çöp aracı: 34 AY 4915…

Bu plakanın özelliği nereden geliyor?

Plakayı Google’da sorgulattığımızda karşımıza ilginç bir bilgi çıktı. Plaka, Troyka adlı bir firmanın tırlarından birine ait…

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Troyka’nın internet sitesinde ise, firma kendisini, “TROYKA TRANSPORT İstanbul merkezli olmakla birlikte, Moskova’da güçlü kadrosuyla, Rusya’nın Sibirya bölgesinde Tyumen şehri ve Kiev (Ukrayna) temsilcilikleri bulunmaktadır” sözleriyle tanıtıyor.

Söz konusu plakanın, bakanlık logolu çöp aracıyla aynı olması akıllarda soru işaretlerine neden oldu.

HER YIL TÜRGEV’DEN KAMP

Öte yandan, ağaç katliamı, bakanlık eliyle kaçak işçilerin çalıştırılma iddiası ve plakanın “sırrı” bir yanda dururken, diğer yandan da başka bir olay dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu TÜRGEV, Gökçetepe Tabiat Parkı’nda yılın belli dönemlerinde kamp yapıyor.

Bir başka ve ciddi iddia ise; ormanlık alandaki “genişlemenin” TÜRGEV’in ihtiyaçlarını karşılamak olduğu yönünde…

Gelinen noktada, söz konusu iddialar, Türkiye’nin gündemini uzun bir süre meşgul edecek gibi duruyor.

Yok edilen ağaçlar ve yapılan evler ise şu şekilde:

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!