SON DAKİKA

BİLAL ERDOĞAN’IN KURDUĞU İNSAN VE İRFAN VAKFI’NIN 6 YÖNETİCİSİ KÜLTÜR BAKANLIĞI SINAVINI KAZANDI

Kültür Bakanlığı İstanbul Türk Müziği Araştırma Topluluğunun açtığı sınavda postnişin branşını Bilal Erdoğan’ın kurucusu olduğu İnsan ve İrfan Vakfının başkanı ve Bilal Erdoğan’ın eşinin dayısı olan Fatih Çıtlak kazanmıştı. KRT’nin duyurduğu bu haber sonrası KRT muhabiri Çağdaş Ulus sınava dair yeni bilgilere ulaştı. Sınavı kazanan 6 isim Bilal Erdoğan’ın kurduğu vakfın yöneticisi.

Bu haber 11 Eylül 2020 - 19:05 'de eklendi.

KRT Tv’den Çağdaş Ulus’un haberine göre; bir sınav ve bir vakıf. Aynı vakıftan aynı sınavı kazanan 6 isim.  Kültür Bakanlığı,  İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu postnişin, başsemazen, zakir, stajyer sanatçı alımı için sınav düzenledi.

KRT sınava kayırma gölgesi düşüren ayrıntıyı yakalamış, Türkiye’ye duyurmuştu. Postnişin bölümüne başvuran tek kişi sınavdan 100 tam puan aldı. Kazanan kişi tanıdık bir simaydı. Ramazan ayında yaptığı televizyon programlarıyla bilinen Fatih Çıtlak. Ama Çıtlak’ın bilinmeyen yanı cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın eşi Reyyan Uzuner’in dayısı olmasıydı. Çıtlak aynı zamanda Bilal Erdoğan’ın kurduğu İnsan ve İrfan Vakfının da başında. KRT  o sınavla ilgili yeni ayrıntılara ulaştı. İnsan ve İrfan Vakfının yönetiminde olan ve sınavı kazanan tek kişi Fatih Çıtlak değil.

Kültür Bakanlığının sınavıyla 18 kişi işe alındı. Bu 18 kişiden altısı Bilal Erdoğan’ın kurduğu vakfın yönetiminde.

İŞTE O İSİMLER

İşte onlardan biri.  Abdurrahman Tevruz. Vakfın internet sitesinde yönetim kurulu üyeleri arasında ismi var. Aynı zamanda kurucu. tevruz sınavda 98,60 puan alarak semazenbaşı branşını kazandı. 

Abdurrahman Tevruz ismi internette arandığında bir trafik kazasına karıştığı görülüyor. 2011 yılında istanbul Üsküdar’da aşırı hızla kullandığı arabasıyla Kadriye turan ve 4 yaşındaki torunu Tarık Tunay Turan’a çarpan Tevruz, çocuğun ölümüne neden olmuştu.  Savcı, Abdurrahman Tevruz’un kazada kusurlu olduğunu belirterek “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiş ancak Adli Tıp Kurumunun hazırladığı raporda Tevruz’un “tali kusurlu” olduğu belirtilince üsküdar 2. ağır ceza mahkemesi 5 ay tutuklu kalan tevruz’un tahliyesine karar vermişti.

Ve başka bir isim…  Abdullah Gürsoy. o da Bilal Erdoğan’ın kurduğu vakfın yönetim kurulu üyeleri arasında. Sınavda 88.20 puanla semazen seçildi.  

Yusuf Samet Bilkil, sınavı kazanan başka bir isim. Sınavda 93 puan alarak hafız seçildi. İnsan ve İrfan Vakfının mütevelli heyetinde yer alıyor.

Aygen Atay… Kültür Bakanlığı’nın sınavında 84 puan alarak zakir seçildi. Bilal Erdoğan’ın kurduğu İnsan ve İrfan Vakfının mütevelli heyetinde yer alıyor.

İskender Cüre de sınavı kazanan başka bir isim. Sınavda 96.40 puan alarak semazen seçildi. Bilal Erdoğan’ın kurduğu vakıfta genel koordinatör olarak görev yapıyor.

Kültür bakanlığı’nın sınavına mevleviler de tepki göstermişti., Mevlana’nın 22’nci kuşak torunu Faruk hemdem Çelebi “mevlevilik geleneği 750 yıldır belli ritüeller çerçevesinde devam ediyor. İlanla postnişin aramak ve kimlerden oluştuğu belli olmayan bir kurul tarafından sınava tabi tutulması mevlevilik geleneği ile örtüşmüyor. Postnişinliğin stajyeri, kıdemlisi olmaz.” demişti.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!