Biden’dan Çin’e Tayvan Tehdidi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Devlet Başkanı Joe Biden, Çin’in Tayvan’ı işgal etmesi galinde ABD askeri personelinin Tayvan’ı savunacağını söyledi.

Biden’dan Çin’e Tayvan Tehdidi
Yayınlama: 19.09.2022
9
A+
A-

ABD Devlet Başkanı Joe Biden, Çin ordusunun demokratik olarak yönetilen adayı işgal etmesi halinde ABD askeri personelinin Tayvan’ı savunacağını ifade etti.

CNN’in haberine göre, CBS kanalında dün yayınlanan “60 Dakika” programına katılan Biden’a, ABD’li yetkililerin giderek daha olası hale gelmesinden korktukları bir ihtimal olan “ABD güçlerinin, ABD’li erkek ve kadınların bir Çin saldırısı karşısında Tayvan’ı savunup savunmayacağı” soruldu. Biden bu soruya, “Evet” cevabını verdi.

Sözlerine devam eden Biden, “Uzun zaman önce imzaladığımız anlaşmaya katılıyoruz. ‘Tek Çin’ politikası var ve Tayvan bağımsızlığı konusunda kendi kararını kendisi verir. Biz bir harekette bulunmuyoruz, bağımsız olmalarını teşvik etmiyoruz… Bu onların kararı” dedi.

III. DÜNYA SAVAŞI TWITTER’DA TRENDLERE GİRDİ

Çin, bu sabahı itibarıyla Biden’ın yorumlarına yanıt vermedi. Daha önce Beijing, ABD Başkanı tarafından yapılan benzer yorumlara “kesin muhalefetini” dile getirmiş ve Washington’u “Tek Çin” ilkesini ihlal etmekle suçlamıştı.

Beyaz Saray ise ABD politikasının değişmediğini yineleyerek Biden’ın Tayvan’la ilgili yorumunun vurgusunu azaltmaya çalıştı.

Biden’ın bu yorumlarından sonra ise “WWIII” (III. Dünya Savaşı) Twitter’da trendlere girdi.

”TEK ÇİN” POLİTİKASI

Çin lideri Şi Jinping, Çin ve Tayvan arasında “yeniden birleşmenin” kaçınılmaz olduğunu söylüyor. Beijing ve Taipei arasındaki gerilim, Çin ordusunun ada yakınlarında büyük askeri tatbikatlar düzenlemesiyle birlikte son on yılların en yüksek seviyesine ulaştı.

“Tek Çin” politikası çerçevesinde ABD, Tayvan’ın Çin’in bir parçası olduğunu kabul etmekle birlikte, Komünist Parti’nin kendi kendini yöneten 23 milyonluk ada üzerindeki hak iddiasını hiçbir zaman resmi olarak tanımadı. ABD Tayvan’a savunma silahları sağlıyor ancak bir Çin saldırısı durumunda askeri müdahalede bulunup bulunmayacağı konusunda kasıtlı olarak belirsizliğini koruyor.

Öte yandan Biden, Tayvan’ın savunulması konusunda ABD’nin uzun süredir devam eden “stratejik belirsizlik” yaklaşımının ötesine ilk kez geçmiyor. Son olarak mayıs ayında Tokyo’ya yaptığı bir ziyaret sırasında Biden, Çin’in Tayvan’ı zorla ele geçirmeye çalışması halinde ABD’nin askeri müdahalede bulunacağını söylemişti.

Türkiye'nin siyaset, medya ve gerçekçi haberlerinin yer aldığı haber portalı