SON DAKİKA

Berat Albayrak’ın Arkadaşına Verilen İhalede Dikkat Çeken Detaylar Ortaya Çıktı

Yüksek kâr oranı ve rakipsizliği ile yüksek kazançların elde edildiği içki ve sigaralara bandrol basma işini alan Berat Albayrak’ın arkadaşı devir kararı aldı. DNS İnovasyon şirketi, bir yıl bile geçmeden işi Çeçen Holding’e ait DİAS Bilişim’e devretti. Kararın, AKP’den gelen baskı sonrası alındığı tahmin ediliyor.

Bu haber 17 Eylül 2021 - 20:07 'de eklendi.
Abone ol

Berat Albayrak’ın arkadaşının kurduğu şirkete verilmesiyle gündeme gelen Darphane’nin bandrol basma işene ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. Albayrak’ın arkadaşının başında olduğu şirket, aradan bir yıl bile geçmeden işi Çeçen Holding’e ait DİAS Bilişim’e devretti.

Sektörde, yüksek kâr oranı ve rakipsizliği ile büyük kazançların elde edildiği bandrol işini hiç kimsenin kendi isteğiyle devretmeyeceği, devrin ancak yukarıdan baskıyla gerçekleşmiş olabileceği belirtiliyor.

Sözcü’den Erdoğan Süer’in haberine göre, DNS’yi yakından tanıyan bir kaynak, “DNS paravan bir şirket değil. Bu iş için İzmir’de fabrika bile kuruyordu. Devrin kâr realizasyonu amaçlı olduğunu düşünüyoruz” dedi. Devir sonrası çalışanlarına açıklama yapan DNS yetkililerinin ise Çeçen Holdingle “iş ortaklığı” kurdukları yönünde açıklama yapması, kafalardaki soru işaretlerini daha da artırdı.

“KİMSE KENDİ İSTEĞİYLE DEVRETMEZ! DEMEK Kİ ZORUNDA KALINDI”

Bandrol basım işindeki gizemli devir, içki ve sigara firmalarında büyük şaşkınlık yarattı. Bir şirket temsilcisi, şunları söyledi:

“Bandrolleri yıllardır uluslararası bir şirket olan Sicpa basıyordu. Ancak 2020’de iş bir anda DNS diye yeni kurulmuş bir şirkete verildi. DNS’nin sahibi AKP’ye desteğini açıklayan ‘Her şey Türkiye İçin Platformu’ Genel Koordinatörü Halil İbrahim Danışmaz. Bandrol işi bir çeşit altın yumurtlayan tavuk, hatta nakit makinası gibi bir şey. Müşterisi hazır. Bastığın kağıdı verip karşılığında para alıyorsun. Bandrol basımı için gereken altyapı ve teknik destek yine Sicpa’dan sağlanıyordu. Böylesine kârlı bir işi hiç kimse kendi isteğiyle bir başkasına devretmez. Kimse altın yumurtlayan tavuğunu vermez. Demek ki vermek zorunda kalındı” dedi.

Atatürk'ün Katilleri

BASKI TESİSİ İNŞAATI DA DEVREDİLDİ

Bandrol basımını İstanbul Tuzla’daki Kibar Holding’in tesislerinde kiracı olarak yürüten DNS, geçen yıl Darphane ile sözleşme imzaladıktan sonra kendi baskı tesislerini kurmak için Gebze OSB’de yer aradı ancak iş olmayınca rotayı İzmir’e çevirip Kemalpaşa’daki Bağyurdu OSB’de baskı tesisi inşaatına başladı. Bandrol işini devreden DNS’nin İzmir’deki tesis inşaatını da DİAS’a sattığı, baskı tesisinin işçilerle birlikte yıl sonuna kadar İzmir’e taşınmış olacağı öğrenildi.

ŞİRKET “İŞ ORTAKLIĞI KURULDU” DEDİ

Ticaret sicil kayıtlarına göre, DNS şirketi 24 Ağustos’ta DİAS Bilişim A.Ş.’ye devredildi. 25 Ağustos’ta da DNS’nin sahibi ve yönetim kurulu başkanı Halil İbrahim Danışman’ın yerine Murat Çeçen geldi. 10 Eylül’de ise Danışmaz’ın yetkilendirdiği genel müdür ile satın alma müdürü görevden alındı. Sicil kayıtlarında Danışmaz’ın DNS ile ilişkisinin tamamen kesildiği görülmesine karşın, personele 23 Ağustos’ta yapılan açıklamada, şirketin satıldığı ancak Çeçen Holding şirketiyle stratejik iş ortaklığı kurulduğu bilgisinin verilmesi soru işaretlerine yol açtı. Daha önce Sicpa işçisi olan personelin geçen yıl kıdem tazminatlarının ödenip DNS’ye geçirildiği, ancak DNS’nin işçi sayısını 200’e çıkarma vaadini yerine getirmediği, tesiste 55 kişinin çalışmaya devam ettiği belirtildi.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!