SON DAKİKA

Baydemir: Eren Bülbül’ü vuran kurşunu kabul etmiyoruz

HDP’nin başlattığı ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin dördüncü ayağı, İzmir’de başladı.

Bu haber 15 Ağustos 2017 - 18:10 'de eklendi.
Abone ol

HDP’nin başlattığı ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin dördüncü ayağı, İzmir’de başladı. HDP milletvekilleri ‘Adalet ve Vicdan Nöbeti’ni başlatmadan önce HDP örgütüyle Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bir araya geldi. 

POLİS, VEKİLLERİN YÜRÜMESİNE İZİN VERİLMEDİ

HDP milletvekillerinin grubun yürümesine polis izin vermedi, basın açıklaması caddede yapıldı. HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, nöbet etkinliğinin ‘Zedelenmiş olan toplumun adalet duygusunu toparlamaya çalıştığını’ belirtti. 

‘DEMİRTAŞ’IN SAZINDAN VE SESİNDEN KORKUYORLAR’

Daha sonra Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleştirilen grup toplantısında konuşan Osman Baydemir, Diyarbakır’dan başlattıkları nöbeti, İstanbul ve Van’dan sonra İzmir’de sürdüreceklerini ve 7 gün 24 saat boyunca belirlenen alanda olunacağını söyledi. Herkesin farklılığını özgürce yaşaması için ‘vicdan ve adalet’ dediklerini belirten Baydemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onlar demokratik siyasetin bütün kanallarını tıkıyorlar. Bugün İzmir’de karşılaştığımız manzara, dayanışmak için gelenlere şu anda gözümüzün önünde şiddet ve tehdit savuruyorlar. Özgürlük bu ülkede her yurttaşın teneffüs ettiği atmosfer olana kadar durmayacağız. Selahattin Demirtaş’a, Fiğen Yüksekdağ’a binlerce selam olsun, onlar özgür oluncaya kadar durmayacağız, faşizmi durdurucağız. Faşizm öyle bir illettir ki aydınlıktan, hakikatten, sesten korkuyor. Şu mikrofonun alana alınması 2.5 saatlik tartışmayı ve arbedeyi gerektirdi. Selahattin Demirtaş’ın sazından ve sesinden nasıl korktularsa şimdi demokrasinin sesinden mücadele arkadaşlarımın sesinden korkuyorlar. And olsun ki barışın sesi susmayacak.”

‘GELİN DARBENİN SİYASİ AYAĞINI AÇIĞA ÇIKARALIM’

Baydemir, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bir kez daha İzmir’den çağrıda bulunuyoruz. Gelin darbenin siyasi ayağını açığa çıkaralım, bu meydandan ayna tutalım. Vicdan ve adalet nöbetimiz başladığından beri darbenin siyasi ayağına ayna tutuyoruz. Darbeye zemin hazırlayanlar, cunta kalkışmasını durdurmayıp insanların ölümüne yol açanlar karşı bir darbe geliştirdiler. 20 Temmuz OHAL; AKP, MHP savaş koalisyonunun geliştirdiği darbedir. 14 Temmuz’da TBMM’de bütün Türkiye haritasında şehirleri yakıp yıkanların yargılanmayacağına dair bir yasa geçti. Eğer gerçekten zerre kadar darbeye karşıysanız, savaş suçlularının dokunulmazlığını sağlayan yasayı geri çekin. Eğer bu yasayı geri çekmiyorsanız gerçek manada darbeci sizsiniz.”

‘EREN’İ OPERASYON BÖLGESİNE GÖTÜRENLERİ KINIYORUZ’

Eren Bülbül’ün Trabzon’da PKK’lılar ile yaşanan çatışmada bir asker ile beraber hayatını kaybetmesine değinen Baydemir, “Eren’in, Erenler’in toprağa düşmemesi için vicdan ve adalete sarılmak dışında başka çıkış yolu yoktur. Bir kez daha İzmir’den vicdanımızın sesinden 80 milyonun vicdanına sesleniyorum; Eren’i toprağa düşürenler sizler mesulsünüz. Eren’i vuran kurşunu kabul etmiyoruz. Eren’i operasyon bölgesine götürenleri kınıyor ve kabul edilemez diyoruz. Hepimizin ortak noktası Erenlerin, Ceylanların, Miray bebelerin, Uğurların, Veysellerin toprağa düşmemesidir” dedi.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Baydemir’in konuşmasının ardından vekiller alandan ayrıldı, adalet ve vicdan nöbeti başladı. Nöbet, 7 gün, 24 saat boyunca devam edecek. 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!