SON DAKİKA

Başbakan Yıldırım’dan Gökçek’in istifası iddiasına yanıt: Kim söylüyor?

Yıldırım, cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bu haber 06 Ekim 2017 - 15:21 'de eklendi.
Abone ol

Yıldırım, cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Irak Başbakanı Haydar el İbadi’nin kendisini Bağdat’a davet ettiğini söyleyen Yıldırım, “Arkadaşlarımız zamanlama konusuna çalışıyor” dedi. Türkiye ile Irak arasında krize sebep olan Başika krizinin ‘çok fazla’ gündeme geldiğini ifade eden Yıldırım şöyle konuştu:

“Başika’daki askerlerimiz DEAŞ’la mücadeleye katılacak olanlara eğitim vermek üzere oradalar. Irak da DEAŞ’la mücadele ettiğine göre, burada eğitilen Ninova mücahitleri, muhafızları da bu işte önemli görev ifa ettiğine göre aramızda bu konunun mesele olmaması gerektiğini düşünüyoruz.”

‘IRAK, HABUR’U KAPATMA HAKKINA SAHİP’

Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

“Habur hem Kuzey Irak hem merkezi hükümetin kontrolündeki alana hitap eden, hizmet eden bir kapı. Tabii ki Irak burayı kapatma hakkına sahiptir. Bu konuda Irak’ın hükümranlığı altında bütün kapıların kapatılmasına biz saygı gösteririz ama bizim teklifimiz gerek Kuzey Irak’ta yaşayan Türkmen, Kürt, Arap kardeşlerimizin gerekse Irak’la olan bütün ticari ve taşımacılık faaliyetlerimizin zarar görmemesi için yine Habur’un biraz batısında Fishabur denen veya Ovaköy dediğimiz sınır kapısının faaliyete geçirilmesi. Bunu teklif ettik, bu konuda da Irak’tan destek istiyoruz.

‘TÜRKİYE’NİN HEDEFİ KÜRT KARDEŞLERİMİZ DEĞİLDİR’

Türkiye’nin hedefi Kuzey Irak’ta yaşayan Kürt kardeşlerimiz, din kardeşlerimiz değildir, Türkmenler değildir, Araplar değildir. Ezidiler, Asuriler, her türlü etnik grup orada rahatça yaşamalıdır. Onların geleceğini karartmak gibi bir düşünce asla söz konusu değildir. Bizim derdimiz oldu bittiyle, burnunun doğrultusunda, kişisel ihtirasları için karar alanların, bu kararın karşılığını görmesidir.”

‘İRAN’LA MUTABAKATA VARDIK’

Yıldırım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) yönelik yaptırımların kademe kademe yapılacağını da ifade etti ve “İran’a bir ziyaret oldu Kuzey Irak konusunda mutabakata varıldı. Ayrıca bu mutabakat PKK’ya karşı ortak mücadeleyi de içeriyor” diye konuştu.

‘DEDİKODULARA GÖRE AMEL EDİLMEZ’

Yıldırım, bir süredir istifa edeceği gündemde olan ve dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile sürpriz bir görüşme gerçekleştiren Gökçek’in görevini bırakması ihtimaliyle ilgili olarak “Kim söylüyor? Dedikodulara göre amel edilmez” ifadesini kullandı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!