SON DAKİKA

Barzani ‘nihai karar’ı açıkladı: Referanduma gidiyoruz

IKBY Başkanı Mesud Barzani, yarın yapılacak olan referandum öncesi açıklamalarda bulundu.Rudaw’ın aktardığına göre, Barzani’nin

Bu haber 24 Eylül 2017 - 19:07 'de eklendi ve 90 kez görüntülendi.

IKBY Başkanı Mesud Barzani, yarın yapılacak olan referandum öncesi açıklamalarda bulundu.

Rudaw’ın aktardığına göre, Barzani’nin konuşmasından satır başları şöyle:

Irak’la ilişkilerimizi iki dönemde değerlendirebiliriz. Kürdistan halkına karşı katliam, jenosit, faili meçhuller ve kimyasal saldırılar yaşandı. 4500 köyümüzü yok ettiler. 8 Barzani ve 12 bin Feyli Kürt’ünü katlettiler. Yeni, demokratik ve federal bir Irak inşa etmek için çabaladık.

Bunların sonucunda çabalarımızın sonuç vermediğini gördük ve tüm tarafların desteğiyle referandum kararı aldık.

25 Eylül’de yani yarın, kararımızı vereceğiz. Tehdit diliyle karşı karşıya kaldık ama bunda ne günah var. Bir halk kararını verecek.

Şu kanaate vardım; bağımsızlık felaket ve katliamların önüne geçecek. Yarın demokratik bir süreç başlayacak. Referandum sınırların belirlenmesi değildir.

KİMSEYE TEHDİT DEĞİLİZ

Bağdat’la diyalog ve müzakereler devam edecek. Peşmerge ile Irak güçlerinin IŞİD’e karşı mücadeledeki işbirliği devam edecek ama eğer onlar kabul ederse. Bağdat’a 1 – 2 yıl gereken zamanı vermeye hazırız. Asla başarısız ortaklığı görüşmek üzere Bağdat’a geri gitmeyeceğiz. Bundan sonra Bağdat ile diyaloğumuz iki iyi komşu olmak esasına olacak.

İki millet arasında bir çatışma ve gerginliğe asla izin vermeyeceğiz.

Son 25 yıl gösterdi ki, kimseye tehdit değiliz. Hedef; demokratik, modern ve herkesi kuşatan bir devlet inşa etmek. Halk yarın sukünet içinde sandıklara gitsin.

Referandumun uluslararası standartlara uygun bir şekilde geçmesini sağlayın. Şehit anneleri ve çocuklarının acılarını az da olsa dindiren tek şey bağımsızlıktır.

‘TEPKİLER SERTLEŞTİ ANCAK…’

Kürt milleti yarın kararını verecek. İleride karanlık bir gelecekle karşılaşmaktansa, her türlü riski göze alma kanaatine vardık. Son 25 yılda Türkiye ve dünya için barış ve istikrar kaynağı olduğumuzu kanıtladık. Tepkiler sertleşti ancak şimdiye kadar prensipte hiç kimsenin referanduma karşı olduğunu duymadık. Bağımsız olmak istediklerinden dolayı milletin cezalandırılması doğru değil.

“SINIRLARIN KAPATILMAMASINI ÜMİT EDİYORUZ”

İran ve Türkiye ile dostuz, onlara dostluk elini uzatıyoruz. İran ve Türkiye, dostluğu geri çevirse de biz onlara dostluk elini uzatmaya devam ederiz.

26 Eylül’de tepki göstermesi halinde, Irak’a karşı bir tepki göstermeyeceğiz, onlara fırsat tanıyacağız. Irak’ın Enfal siyasetine dönmesi halinde ise, başka kararlarımız olacak. Türkiye’nin kendi topraklarında ne yapacağı bizi ilgilendirmez. Biz kendi topraklarımızda ne tank ne de top gördük. Sınırların kapatılmamasını ümit ediyoruz çünkü herkes bundan zararlı çıkacak.

Son toplantıya bütün partilerin siyasi liderliği katıldı. Kürdistan siyasi liderliği ve Kürdistan halkı, yarın referandumun yapılmasına karar verdi.

Kerkük’te isteyen oy verebilir, isteyen boykot edebilir. Eğer birileri Kerkük’te peşin olarak fitne çıkarmaya karar vermişse yanıtlarını alacaklar.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Get it on Google Play