SON DAKİKA

Bakanlıkların telefon faturası 79 milyon TL: Aslan payı

CHP’li Tanrıkulu’nun önergesini yanıtlayan Bakan Naci Ağbal, Bakanlıkların beş yıllık telefon faturalarının 79 milyon 185 bin

Bu haber 09 Aralık 2017 - 10:17 'de eklendi. 77

HÜSEYİN ŞİMŞEK

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesine yanıtı Maliye Bakanı Naci Ağbal verdi. Hükümetin her fırsatta, “kamuda tasarruf” sloganı ile gereksiz harcamalardan kaçınılacağı açıklamalarına karşın Maliye Bakanı Ağbal, Bakanlıkların 2012 ve 2017 yılları arasındaki telefon görüşmelerinin kamuya maliyetinin 79 milyon TL olduğunu açıkladı.

Mobil hatların borçları soruldu
Tanrıkulu önergesinde, 2012 ve 2017 yılları arasında Bakanlıkların ve bağlı kurumların kullandığı mobil telefon hatlarına ait konuşma ve SMS tutarları ile sabit hatlardan yapılan görüşmelerin maliyetini sordu. Tanrıkulu’nun Haziran ayında verdiği önergesine yanıt veren Maliye Bakanı Ağbal, yapılan telefon görüşmelerinin ve SMS gönderimlerinin kamuya maliyetinin toplam 79 milyon 185 bin 931 TL olduğunu açıkladı.

Pastada payın büyüğü Turkcell’e
Ağbal, beş yılda Türk Telekom şirketine 18 milyon 890 bin TL, Vodafone’a 10 milyon 586 bin TL ve Ensar Vakfına sponsor olması ile tartışılan Turkcell’e 49 milyon 708 bin TL ödendiğini açıkladı. Ağbal’ın verdiği yanıtta dikkat çeken bir unsur da Turkcell’e yapılan ödemelerin düzenli olarak artması oldu.

Abonelikler bitirilmişti

Karaman’da 10 erkek çocuğun cinsel istismara uğramasıyla kamuoyunun gündemine oturan Ensar Vakfı’na verdiği sponsorluk desteğiyle tepki çeken GSM operatörü Turkcell, skandalın ardından 2016’nın ilk çeyreğinde 600 bin abone kaybetmişti. Turkcell’in 2015 yılı sonu itibariyle 35.8 milyon abonesi bulunuyordu. Turkcell’in bir önceki dönem 584.2 milyon TL net kârı ise bu dönemde 562.7 milyon TL’ye indi. Turkcell ayrıca Twitter üzerinden de kendisini eleştiren kişilerin hesaplarının askıya alınmasını talep ettiğinden dolayı eleştirilmişti.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın