SON DAKİKA

“AYM Kararını Uygulamayan Hakim” Olarak Tarihe Geçen “Yeni Zekeriya Öz” Adalet Bakan Yardımcılığı’na Atandı

AYM kararını tanımayan hakim olarak tarihe geçen Akın Gürlek, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Adalet Bakan Yardımcılığı’na tayin edildi.

Bu haber 02 Haziran 2022 - 17:52 'de eklendi.
Abone ol

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte Akın Gürlek, Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine getirildi.

DAHA ÖNCE DE DANIŞTAY ÜYELİĞİNE SEÇİLMİŞTİ

Akın Gürlek İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, akabinde 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerini yürütmüş ve Sözcü gazetesi yazarlarını “örgüte yardım” suçundan mahkum eden mahkeme başkanı olmuş ve ardından Danıştay üyeliğine seçilmişti.

GÜRLEK ”BİRİNCİ SINIF HAKİMLİĞE” TERFİ ETTİRİLMİŞTİ

Akın Gürlek, Anayasa Mahkemesi’nin CHP’li Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında verdiği hak ihlali kararını uygulamayarak AYM’ye direnmiş ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Gürlek için “yeni Zekeriya Öz” demişti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

AYM’ye direnmesinin ardından Hakimler ve Savcılar Kurulu, “AYM’de ihlale neden olan terfi edemez” ilkesini çiğneyerek Gürlek’i “birinci sınıf hakimliğe” terfi ettirmişti. Gürlek son ödülünü AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan alarak Adalet Bakan Yardımcısı oldu.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

    BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR