SON DAKİKA

AYM kararına darbe!

Anayasa Mahkemesi’nin Altan ve Alpay hakkında verdiği karar, yerel mahkemeler tarafından hukuka aykırı şekilde uygulanmadı. AYM

Bu haber 13 Ocak 2018 - 8:22 'de eklendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki tahliye kararına direnmesi gerektiği ‘tavsiyesi’ gerçekleşti. Yazarlar Mehmet Altan ve Şahin Alpay hakkında AYM’nin ‘hak ihlali’ tespiti üzerine verdiği tahliye kararını yerel mahkemeler uygulamadı. Mahkeme Twitter’dan attığı mesajlarla kararının uygulanması gerektiği yönünde mesaj verirken iktidar kanadı AYM’ye ardı ardına tepki gösterdi.

Karar uygulanmadı
AYM, önceki gün Cumhuriyet Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay ile tutuklu yazarlar Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın bireysel başvurularını değerlendirmiş ve ‘hak ihlali’ tespiti yaparak halen tutuklu bulunan Altan ve Alpay’ın tahliyelerine karar vermişti.

Kararlar, İstanbul 13. ve 26. Ağır Ceza mahkemelerince reddedildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, ‘Kararının henüz Resmi Gazete’de yayımlanmadığını’, 26. Ağır Ceza Mahkemesi ise ‘Gerekçeli kararının henüz mahkemeye ulaşmadığı’ gerekçesiyle reddetti.

AYM’den tepki paylaşımı
Bunun üzerine ise AYM, önceki akşam saatlerinde Twitter’dan, kararının uygulanması gerektiği mesajı veren paylaşımlar yaptı. Paylaşımlarda, “Kararın basın duyurusu ve tam metnine Mahkemenin internet sitesinden ulaşılabilir” denildi.

Bozdağ: Sınırı aştı!
AYM’nin kararı ardından hükümetten ilk tepki, eski Adalet Bakanı olan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’dan geldi. Twitter üzerinden mesajlarını paylaşan Bozdağ, “AYM bireysel başvuruları incelerken yasal sınırlarını aşamaz. Alpay ve Altan kararıyla (yayınlanan mahkeme açıklamasına göre) Anayasa Mahkemesi; anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış; suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir” dedi.

AYM’nin Can Dündar kararına da değinen Bozdağ “Anayasa Mahkemesi’nin Alpay ve Altan kararları, Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibarettir” ifadelerini kullandı.

Yıldırım: Bilmiyoruz
Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Binali Yıldırım ise Bozdağ’a göre daha temkinli ifadeler kullandı: Yıldırım şunları söyledi: “AYM’nin kararını beğeniriz beğenmeyiz ancak takdir edersiniz ki, ilk derece mahkemesi dosyaya hakimdir. Dosyanın içeriğini biz de bilmiyoruz, AYM de bilmiyor. Doğru kararı verecek olan birinci derece mahkemesidir.”

Saray: Rahatsızlık var
Karara dair Saray’dan ilk yorum ise Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum’dan geldi. Twitter üzerinden mesaj veren Uçum, “Alpay ve Altan kararları hem yargı mercileri arasında olan iç karışmazlık ilkesini ihlal etmiş hem de vicdani rahatsızlık oluşturmuştur. Ayrıca Aym, mahkemelere talimat vermemelidir, tespitle yetinmelidir” dedi.

Bir itiraz daha
Bu arada Altan ve Alpay’ın avukatları tutukluluğun devamı üzerine dün hem AYM’ye hem de yerel mahkemeye bir kez daha itirazda bulundu. Hazırladıkları dilekçelere AYM’nin internet sitesinde yayınladığı ve Ağır Ceza mahkemelerinin kararından sonra Twitter’dan da bir kez daha duyurduğu kararın tamamını ekleyen avukatlar, kararın yer aldığı internet adresinin uzantısına da dilekçede yer verdi.

***

Bu aşamaya adım adım gelindi!

AYM kararının uygulanmaması sürecinde AKP ve Erdoğan’ın sorumluluğu kadar bizzat AYM’nin sorumluluğu da mevcut. AYM’nin siyasal bir mücadele alanına dönüştürülmesi ve üyelerinin iktidarla kurduğu yakın ilişkilere dair son dönemden bazı örnekler şöyle:

»Anayasa Mahkemesi, MİT TIR’ları haberleri dolayısıyla tutuklanan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında tahliye kararı vermiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan karar sonrası yaptığı açıklamada, “AYM’nin verdiği karara uymuyorum, saygı da duymuyorum. Aslında onlarla ilgili kararı veren mahkeme, kararında direnebilirdi” demişti.

»1 Ekim 2017’de Meclis’teki yasama yılı açılış töreni ardından Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın odasında yapılan ‘zirve’de muhalefetin bulunmamasına rağmen Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan katılmakta bir sakınca görmedi..

»Saray’da yapılan 30 Ağustos Resepsiyonu’na katılan AYM Başkanı Zühtü Arslan, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı selamlarken önünde eğildi. Büyük tepki çeken fotoğraf sonrası açıklama yapan Arslan, “Kadraj oyunu” dedi.

»CHP’nin OHAL KHK’lerini hakkında yaptığı iptal başvurusunu AYM reddetti. AYM’nin Kuruluş Yıldönümü Töreni’nde konuşan Başkan Zühtü Arslan da, yüksek mahkemenin OHAL ilan edilmesine neden olan durumun dışında bir KHK yayımlanamayacağına dair içtihadını hiçe sayarak, “Kimse bizden anayasal sınırların dışına çıkmamızı beklemesin” diyerek kararlarını savundu.

Parlamentohaber.com | Korku yok!

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!