SON DAKİKA

Aydın’da Maden İçin Tarım Arazilerine El Konacak

Aydın’da bin 111 futbol sahası büyüklüğündeki alanda faaliyet yürütecek olan madenci şirket, maden şirketi vatandaşlara ait arazilerin kamulaştırılması için harekete geçiyor. Maden sahasının içerisinde ve çevresinde 8 adet arkeolojik sit alanı ile mezarlıklar bulunuyor.

Bu haber 15 Şubat 2021 - 0:49 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

BirGün gazetesinden Gökay Başcan’ın haberine göre,Jeotermal santralların tarım arazilerini kuşattığı Aydın’da madencilik faaliyetleri de son bulmuyor.

Son olarak Boramin Maden Makine Mühendislik Ticaret Şirketi tarafından Aydın’ın Bozdoğan ilçesi Asna Mahallesi’ndeki maden ocağında kapasite artırımına gidildi.

Madenin faaliyet alanını 40 kat artıran şirket, bin 111 futbol sahası büyüklüğündeki alanda maden çıkaracak. Tarım ve orman arazilerinden oluşan bölgede ayrıca 8 adet arkeolojik sit alanı ile Karadut Mezarlığı bulunuyor.

İlk olarak 19.79 hektarlık alan için “çevresel etki değerlendirme (ÇED) gerekli değildir” kararı alan şirket, faaliyete geçmedi. Ardından alanını 793.80 hektara çıkarmak isteyen şirket Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuru yaptı. Dosyayı inceleyen Bakanlık, ‘ÇED olumlu’ kararı verdi. Bakanlığın verdiği olurla birlikte bölgede feldispat, kuvarslı mika maden ocağı, kırma, eleme ve zenginleştirme tesisi açılacak.

Atatürk'ün Katilleri

Proje bedeli 8 milyon 925 bin TL olan madenden yılda 1 milyon 200 ton cevher çıkarılacak. Patlama yöntemiyle işletilecek ocağın evlerle mesafesi sadece 30 metre bulunuyor.

Nihai ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre ocağın 101.19 hektarlık alanın bir kısmı tapulu tarım arazilerinden, 682.61 hektarlık kısmı ise ormanlık alanlardan oluşuyor. Ormanlık alanda ne kadar ağaç kesileceği belirsiz. Şirket, tapulu tarım arazileri için Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden (MAPEG) kamulaştırma talep edecek.

İNCİRİN ÜSTÜNE TOZ YAĞACAK

JES’lerle başı belada olan ve inciriyle ünlü Aydın’da tarım arazileri kurulan maden ocaklarıyla toza boğulacak. Bitkisel toprak sıyırma, patlatma, çıkarılan cevheri taşıma gibi tüm işlemlerde tsaatte toplam 221 kilogram toz meydana gelecek.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!