SON DAKİKA

Ayçiçeği alım fiyatı enflasyonun altında kaldı

CHP’li Orhan Sarıbal, Trakyabirlik tarafından  ton başına ayçiçeği ön alım fiyatının bin 823 TL olarak belirlenmesine tepki

Bu haber 05 Eylül 2017 - 17:25 'de eklendi. 121Son Güncelleme5 Eylül 2017 - 19:41

Birgün/Ankara

Trakyabirlik tarafından yağlık ayçiçeği ön alım fiyatları açıklandı. Açıklanan fiyatlara göre 2016 yılında ton başına ön alım fiyatı bin 675 lira olan yağlık ayçiçeği, 2017-2018 yılları için bin 823 lira olarak belirlendi. Yeni belirlenen fiyatlarla göre ayçiçeği ön alım fiyatındaki artış oranı yüzde 8,8’de kalırken, enflasyon oranı (tüfe) yüzde 9,8’i buldu

Konu hakkında basın açıklamasında bulunan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Trakya’daki ziraat odalarının tespitlerine göre ayçiçeğinde maliyet ton başına 2 bin lirayı bulduğunu belirterek, sayılarla birlikte ayçiçeği üreticisinin ne kadar mağdur edildiğini açıkça ortaya konulduğunu söyledi.

“Üretim değil, ithalat daha cazip hale getiriliyor”

Açıklamasında yağlık ayçiçeği bitkisel yağlar tüketiminde yüzde 75-80 civarında payı ile ülkemizin en önemli yağlık tohumu olduğunu ifade eden Sarıbal, AKP’li yıllarda uygulanan yanlış politikalar nedeniyle ithalat kıskacından kurtulamadığını belirtti. Desteklerin düşüklüğüne karşılık girdi maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle üretimin yerine ithalatın daha cazip hale geldiğini söyleyen Sarıbal, “Türkiye 15 yıllık AKP döneminde 7,7 milyon ton ayçiçeği ithal etti ve 4,2 milyar dolar ödemiştir. Ayrıca 6 milyon tonu aşkın ayçiçeği yağı ithalatına 7,7 milyar dolar ödenmiştir” dedi.

“Mazot fiyatı yüzde 25, gübre yüzde 30 arttı”

2016 yılı Ağustos ayında litresi 3,65 lira olan mazotun fiyatı günümüzde 4,55 lira civarında olduğunu ifade eden Sarıbal, “Yani mazot fiyatı son bir yılda yüzde 25 oranında artmıştır. Öte yandan son bir yılda gübre fiyatlarındaki artış yüzde 30’u geçmiştir” diye konuştu.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN