SON DAKİKA

AVRUPA BİRLİĞİ İLE YENİ KRİZ! TÜRKİYE’NİN KOTASI DÜŞÜRÜLDÜ

AB ile hem Doğu Akdeniz hem de sığınmacı meselesi nedeniyle bir süredir gergin devam ilişkilerde yeni bir kriz daha kapıda. AB’nin, demir-çelikte ülke kotasına geçmesiyle Türkiye’nin 2,5 milyon tonluk ihracat kotası 1, 3 milyon tona geriledi. Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan ‘Avrupa Birliği, çeyreklik kotayı da yüzde 46 azalttı’ dedi.

Bu haber 08 Temmuz 2020 - 1:15 'de eklendi. Son Güncelleme8 Temmuz 2020 - 18:41
Abone ol

Avrupa Birliği’nin, demir-çelikte küresel kotadan ülke kotasına geçmesiyle Türkiye’nin 2,5 milyon tonluk ihracat kotası 1, 3 milyon tona geriledi.

“KARŞI TEDBİR İÇİN SÜREÇ HIZLANDIRILMALI”

Dünya’ya bilgi veren Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, AB’nin bu uygulamalarla doğrudan Türk çelik ürünlerini hedef almaya başladığını belirtirken, Türkiye’nin de karşı tedbir sürecini hızlandırmasını istedi.

“ÇEYREKLİK KOTA YÜZDE 26 AZALTILDI”

AB’nin çelik ürünleri koruma önleminin ikinci gözden geçirme soruşturmasını sonuçlandırarak 1 Temmuz’dan itibaren bazı önlemler almaya başladığını belirten Yayan, global kota uygulanan sıcak haddelenmiş ürün için ülke kotasına geçildiğini ve Türkiye’nin 2.5 milyon tonluk kotasının 1.3 milyon tona gerilerken çeyreklik kotanın da yüzde 46 azaltıldığını ifade etti.

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Yayan, çeyreklik kotanın azaltılmasının genel kotanın tamamının kullanılamayacağı sonucunu doğrulacağını da aktardı.

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!