SON DAKİKA

ATLAS OKYANUSU’NDA 12 YENİ TÜR BULUNDU

Bilim insanları Atlas Okyanusu derinliklerinde 12 yeni tür keşfetti. Bu türlerin iklim değişikliği tehdidi altında olabileceği uyarısı yapılıyor.

Bu haber 30 Aralık 2020 - 1:01 'de eklendi.
Abone ol

Atlas (Atlantik) Okyanusu’nda beş yıldır sürdürülen, şimdiye kadarki en detaylı araştırmada 12 yeni tür keşfedildi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre yosun hayvanları, yumuşakçalar ve mercanlar, şimdiye kadar dipte yapılan çalışmaların yetersiz olması nedeniyle keşfedilmemişti.

Bilim insanları yeni keşfedilen türlerin şimdiden iklim değişikliği tehdidi altında olabileceği uyarısını yapıyor.Zira okyanus tarafından soğurulan karbondioksit, sulardaki asit düzeyini yükseltiyor ve özellikle mercanların çürümesine neden oluyor.Araştırmacılar, bu özel türleri ve yaşam alanlarını korumak için “çok geç olmadığını” vurguluyor.

Yeni türler: “En az” 12 yeni derin su türü keşfedildi. Ekip aynı zamanda daha önce bilinen alanlarda yaşayan türlere ait 35 yeni iz yakaladı.
İklim değişikliği: Okyanusların ısınması, asitleşme ve besin kaynaklarının azalması, dip deniz türlerinin yaşam alanlarını 2100 yılına kadar ciddi şekilde yok edebilir.
Hidrotermal bacalar: Bilim insanları Azorlar yakınlarında deniz tabanı akıntıları keşfetti. Hidrotermal bacalar, okyanus derinlerinde farklı türlere ev sahipliği yapabilen, biyolojik üretkenlik bakımından önemli alanlar.

Okyanusları Ay ve Mars’tan daha az biliyoruz’

Liverpool Üniversitesi’nden projeye katılan Prof. George Wolff, “Ay ve Mars yüzeylerine ait haritalar, okyanus derinlerine ait haritalarımızdan hala daha iyiler. Derin denizlerde nereye gitseniz yeni bir şey buluyorsunuz. Sadece yeni türler değil, yeni ekosistemler de bulmanız mümkün” diyor.

Derin su şehirleri bulduk’

Atlas’ isimli projeye liderlik eden Edinburgh Üniversitesi’nden Prof. Murray Roberts ise BBC’ye yaptığı açıklamada beş yıl süren araştırmaların okyanustaki bazı özel alanları da ortaya çıkardığını belirtti.

Prof. Roberts, şu bilgileri paylaştı:

Süngerler ve okyanus mercanlarından oluşan derin su şehirleri bulduk. Bu alanlar, okyanustaki yaşamı destekliyor. Balıklar bu bölgelere yumurta bırakıyorlar. Eğer bu şehirler insan eliyle yok edilirse, bu balıklar yumurtlayacak bir yer bulamaz ve bu ekosistemler gelecek nesiller için işlevini yitirir. Bu, yağmur ormanlarının biyoçeşitlilik için önemini kavramak kadar önemli. Derin denizler için de aynısı geçerli. Tüm bu korunması gereken alanlar arasında bir bağlantı var.
‘Çevreye neler yaptığımızı görmüyoruz’

Atatürk'ün Katilleri - Hüseyin Hakkı Kahveci

Tromso Üniversitesi’nden doğal kaynaklar ekonomisi alanında çalışan Prof. Claire Armstrong da çalışmanın önemi konusunda, “Bu araştırma sayesinde, neyi riske attığımızı görme şansımız oldu. Okyanus derinlikleri görüş alanımızın dışında kalıyor. Çevreye neler yaptığımızı, bunun sonuçlarının ne olabileceğini görmüyoruz” dedi.

 

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!