SON DAKİKA

ATATÜRK’ÜN 101 YIL ÖNCE MİLLİ MÜCADELEYİ BAȘLATTIĞI YOLCULUK SANAL ORTAMDA

19 Mayıs’ın 101. yıldönümünde, Atatürk’ün Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan Samsun’a yaptığı seyahat, internet üzerinden canlandırılacak.

Bu haber 16 Mayıs 2020 - 18:11 'de eklendi.

“Yüzyılın Rotası” etkinliğinde, 16 Mayıs’ta İstanbul’dan yola çıkacak olan Bandırma Vapuru, 19 Mayıs Salı günü Samsun’a ulaşacak. Bu tarihi yolculuğun kaptanı İsmail Hakkı Durusu da unutulmadı.

Şehir Hatları AŞ, Durusu’nun Feriköy Mezarlığı’ndaki kabrini ziyaret ederek, minnet ve şükranla andı. Ayrıca İBB’nin 19 Mayıs kutlama etkinlikleri de yarın başlıyor. Online gerçekleştirilecek etkinlikler dört gün sürecek.

Ulu Önder Atatürk’ün, Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan Samsun’a gerçekleştirdiği tarihi seyahat, bu yıl salgın nedeniyle sanal ortama taşındı. “Yüzyılın Rotası” etkinliği kapsamında, Bandırma Vapuru sanal olarak 16 Mayıs’ta İstanbul’dan hareket edecek ve 19 Mayıs’ta Samsun’da olacak. Bandırma Vapuru’nun uğurlanmasına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da katılarak, bir konuşma yapacak.

Bu sanal seyahat süresince, Mustafa kemal Atatürk’ün, Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere yaptığı yolculuğu anlatan bilgilendirme içerikleri, videolar, söyleşiler ve dinletiler yer alacak.

İBB, 19 Mayıs’ı online etkinliklerle kutlayacak

İBB, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkenin gençliğine armağan ettiği, milli duyguların en derin biçimde hissedildiği 19 Mayıs’ı sürece uygun programlar ve online etkinliklerle kutlayacak. İBB Kültür Daire Başkanlığı, belgesel, tiyatro ve film gösterimlerinden oluşan özel içeriklerine yarın başlıyor. Kutlamalar kapsamında, Beylikdüzü Gençlik Senfoni Orkestrası saat 14.00’te, İBB Orkestralar Müdürlüğü de saat 18.00’de konser verecek.21.00’de ise “Dersimiz Atatürk” filminin gösterimi yapılacak. Programlar, İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın ve İBB’nin sosyal medya sayfalarından izlenebilecek.

Kaptan Durusu da unutulmadı

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 101.Yıldönümünde, Atatürk ve 18 silah arkadaşını Samsun’a taşıyan Bandırma Vapuru’nun Kaptanı İsmail Hakkı Durusu da unutulmadı. Şehir Hatları AŞ Genel Müdürü Sinem Dedetaş, vapur kaptanları Çetin Korkmaz, Bilal Rıfat Tiren ile baş makinist Ramazan Marangoz, Durusu’nun Feriköy Mezarlığı’ndaki kabrini ziyaret ettiler. Mezara çiçek bıraktıktan sonra, Durusu için dua ettiler.

“Minnet duygularımızı sunmak istedik”

Kaptan İsmail Hakkı Durusu’nun mezarı başında kısa bir konuşma yapan Şehir Hatları AŞ Genel Müdürü Sinem Dedetaş, O’nun cesaretini hatırlatarak, minnet ve şükran duygularını ifade etti.

Dedetaş, şunları söyledi:

“İsmail Hakkı Durusu, 16 Mayıs 1919’da, Atatürk ve silah arkadaşlarını İstanbul’daki işgalcilerin 64 savaş gemisinin arasından cesurca çıkarmıştı. Üç gün, Karadeniz’in sert dalgalarıyla mücadele ederek, kıymetli yolcularını 19 Mayıs’ta Samsun’a ulaştırmayı başarmıştı. 19 Mayıs 1919, Kurtuluş Savaşı’mızın başladığı gün. Nitekim bugünü çok önemseyen Atatürk, doğum günü olarak kendine 19 Mayıs’ı seçmiştir. Biz de Kurtuluş Savaşı tarihine geçen kahraman Kaptanımızı anmak, bir kez daha minnet duygularımızı ve dualarımızı mezarı başında sunmak istedik.”

“Adını taşıyan vapur var”

Bandırma Vapuru ile Karadeniz’de üç gün süren zor yolculukla yolcularını sağ salim Samsun’a ulaştıran, Kaptan İsmail Hakkı Durusu’nun adı Şehir Hatları AŞ’nin vapurlarından birinde hala yaşıyor.

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!