SON DAKİKA

Ankara’da Kanal İstanbul için İhale Hazırlıkları: 4 Çinli Şirketten Teklif

Kanal İstanbul ihalesinin yapılacağının açıklanmasından sonra aranan finansal destek Çin’den geldi. Ankara’da yoğun bir çalışma var ve kısa süre içinde yapılacak ihale için şu anda 4 teklif gündemde ve bu şirketlerin hepsi Çinli.

Bu haber 09 Nisan 2021 - 17:03 'de eklendi.
Rabıta Uğur Mumcu'dan Sonra - Hüseyin Hakkı Kahveci

Yatırım için en az 30 milyar dolar gereken Kanal İstanbul projesine çok yoğun ilgi gösteren Çin’in hedefi, Türkiye’nin coğrafi pozisyonundan yararlanarak ticaret engellerini aşmak. Bölgede ağırlıklı olarak arsa sahibi olan Katar’la Çin arasında da uzun süredir yakınlaşma var.

Türkiye ekonomisinin içinde bulunduğu kriz ortamında Kanal İstanbul’un finansman bulunamayacağı yönünde sesler yükseliyordu. İhalenin yapılacağının açıklanmasından sonra aranan finansal destek Çin’den geldi.

Cumhuriyet’ten Jale Özgentürk’ün aktardığına göre Ankara’da yoğun bir çalışma var ve kısa süre içinde yapılacak ihale için şu anda 4 teklif gündemde ve bu şirketlerin hepsi de Çinli. 

Ankara’da toplantılar, pazarlıklar sürüyor

Çin projeye 2 yıldır ilgi gösteriyor. Çİin üçüncü köprüye de yatırım yapmıştı. İstanbul Havalimanı, liman gibi diğer projelerle ilgilenen Çin, tam gücüyle Türkiye’ye yerleşmeye başladı. Kanal İstanbul’u sadece finanse etmeyecek, müteahhitlik sektörünün devlerine sahip Çin, inşaatı da üstlenecek. 

Atatürk'ün Katilleri

Öte yandan Kanal İstanbul projesi Montrö’yü by-pass etmek için ABD’nin desteklediği siyasi bir proje mi, Çin’in Avrupa’ya açılma projesi mi yoksa 500 bin konutluk bir rant projesi mi? 

AKP, siyasi bir anlam yükleyerek destek beklese de bu soruların hiçbirinin yanıtı Kanal İstanbul projesini haklı kılmıyor. Bilim adamları çok net açıklıyor. 

Bilim adamlarının açıklamasına göre bu proje gerçekleşirse İstanbul’un sonu gelecek. 

ATAM TV YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın.

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın

BUGÜN ÇOK OKUNANLAR

BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR

Parlamento Haber | Korku yok!