SON DAKİKA

ANKARA, İSTANBUL VE İZMİR’E YENİ MAHKEME KURULDU

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Kararnamesi İle İstanbul Ankara ve İzmir’e Yeni Mahkemeler Kuruldu!

Bu haber 04 Aralık 2018 - 10:53 'de eklendi. 47Son Güncelleme4 Aralık 2018 - 11:00

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi tarafından yeni bir karar alındı ve bu kapsamda; Ankara, İstanbul ve İzmir’in de arasında bulunduğu bazı yerlerde yeni mahkemelerin kurulmasına karar verildiği duyuruldu. HSK kararnamesiyle alakalı olarak tüm detayları sitemizde okurlarımızla paylaşıyoruz. İşte HSK kararnamesi hakkında tüm detaylar.

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Kararnamesi İle İstanbul Ankara ve İzmir’e Yeni Mahkemeler Kuruldu. Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesince, Ankara, İstanbul ve İzmir’in de arasında bulunduğu bazı yerlerde yeni mahkemelerin faaliyete geçirilmesine karar verildi. Bazı yer birinci bölge adli yargı hakimlerinin müstemir yetkilerinin belirlenmesi, yeniden inceleme ve tevziye ilişkin taleplerinin değerlendirilmesi çalışmaları, HSK Birinci Dairesince sonuçlandırılarak karara bağlandı.

HSK’nin internet sitesinde yayımlanan kararname ile Ankara 8. Sulh Ceza Hakimliğinin 17 Aralık itibarıyla faaliyete geçirilmesi kararlaştırıldı. Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesinin 2 heyet halinde çalışması, Ankara 28. Asliye Hukuk Mahkemesinin, Ankara 13. ve 14. Sulh Hukuk Mahkemeleri ile Ankara 2. İnfaz Hakimliğinin 17 Aralık itibarıyla faaliyete geçirilmesine karar verildi. Kararname ile ayrıca Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinin, kamuoyunda 2010 KPSS davası olarak bilinen davalar dışında açılacak diğer dosyalar bakımından 30 Haziran 2019’a kadar tevziye kapatılması kararlaştırıldı.

Kararname ile İstanbul’da yeni mahkemeler kuruldu ve bu mahkemelerin üyeleri de belirlendi. Buna göre, İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi, İstanbul 19. Asliye Ticaret Mahkemesi, İstanbul 17. Sulh Hukuk Mahkemesi, İstanbul 26. ve 27. Asliye Hukuk Mahkemeleri ile İstanbul Anadolu 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 17 Aralık itibarıyla faaliyete geçirilecek. Kararname uyarınca İzmir’deki ağır ceza mahkemesi sayısı artırıldı. İzmir 20, 21, 22. ve 23. Ağır Ceza Mahkemeleri 17 Aralık itibarıyla faaliyet gösterecek.

Şanlıurfa 8. Ağır Ceza Mahkemesi de aynı tarihte faaliyete başlayacak. Kararname ile ayrıca Adana, Antalya, Alanya, Afyonkarahisar, Ankara, İstanbul, İzmir’in de arasında bulunduğu bazı yerlerde yeni asliye ceza, asliye hukuk, aile, iş, sulh hukuk mahkemeleri ile yeni sulh ceza hakimlikleri kuruldu. HSK kararnamesi ile yeni kurulan mahkemelerin üyeleri belirlendi, mevcut mahkemelerin hakimlerinin yetkilendirilmesi yapıldı.

"Ne Mutlu Türküm Diyene" Spotify ve iTunes da Yayında!

"NE MUTLU TÜRKÜM DİYORUZ"

PH ANDROİD UYGULAMASI

PARLAMENTO HABER Android Uygulaması

En güncel haberlere PARLAMENTO HABER ile ulaşın

Canlı bildirim özelliği ile son dakika haberlerini kaçırmayın!

Google Play'den alın